Trądzik różowaty – poznaj typowe objawy

Jerzy Biernacki
29.01.2018

Jesteś dojrzałą kobietą, a mimo to wciąż walczysz z trądzikiem? Spokojnie – ma tak wiele z nas. Z reguły bardzo dobre efekty przynosi konsekwentna terapia pod okiem dermatologa. Najwięcej problemów bez wątpienia sprawia jednak trądzik różowaty. To jego bardzo nieprzyjemna postać, która potrafi zrujnować wygląd nawet bardzo zadbanej cery. Jakie są objawy trądziku różowatego? Czy można go leczyć i jak to robić? Podpowiadamy.

Kogo dotyka?

Trądzik różowaty to przypadłość najczęściej dojrzałych kobiet, które okres młodzieńczy mają dawno za sobą. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim panie o jasnym fototypie skóry. Ciekawostką jest fakt, że trądzik różowaty, znany od wieków, w przeszłości bywał nazywany „przekleństwem Celtów”. Dlaczego?

Ponieważ utożsamiano go (i nadal się utożsamia) z nadużywaniem alkoholu. Trądzik rzeczywiście sprawia, że twarz wygląda na mocno „wczorajszą”. Wszystko przez to, że zaczerwienienia pojawiają się głównie w centralnej części buzi. Taka stygmatyzacja jest kolejnym problemem, z jakim borykają się osoby chorujące na trądzik różowaty.

Warto wiedzieć

Choroba dotyka także mężczyzn. W ich przypadku czasami dochodzi do bardzo poważnej postaci trądziku, jaką jest tzw. rinophyma. Powstają wówczas brzydkie zmiany w okolicy nosa.

Trądzik różowaty można pomylić ze zwykłymi pajączkami czy zaczerwienieniem w wyniku podrażnienia skóry. Jeśli jednak żadne metody nie przynoszą efektu, a kolejne ogniska trądziku pojawiają się na nosie, czole czy na uszach, należy zgłosić się do dermatologa, który zdiagnozuje chorobę.

Pamiętaj

W trądziku różowatym nie występują typowe dla zwykłego trądziku pryszcze czy zaskórniki. To podstawowa, widoczna gołym okiem różnica.

Przyczyny

Nie wiadomo do końca, co jest przyczyną powstawania trądziku różowatego. Pewne jest tylko, że choroba ma podłoże genetyczne oraz środowiskowe – w mniejszym stopniu jest związana z higieną czy dbałością o cerę. Charakterystyczne jest to, że na trądzik różowaty z reguły cierpią osoby o bardzo jasnym odcieniu skóry.

Na ryzyko wystąpienia tej postaci trądziku bardziej narażone są też osoby które przyjmują różne leki hormonalne, w młodości walczyły ze zwykłym trądzikiem, mają zaburzenia endokrynologiczne oraz żyją w stresie.

Leczenie

Leczenie trądziku różowatego nie jest ani tanie, ani szybkie. Podstawą jest tutaj stosowanie odpowiednich kremów do cery wrażliwej. Dermatolog z pewnością zaleci także zdrową dietę, z której powinny zostać wykluczone takie składniki, jak białe pieczywo, słodycze czy produkty będące silnymi alergenami (np. orzechy). Koniecznie trzeba też unikać czynników ryzyka – może to być np. stres czy konkretne pigułki antykoncepcyjne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie