Piękny uśmiech to najlepsza wizytówka każdego z nas. Dzięki ładnym zębom czujemy się pewniejsi siebie i jesteśmy bardziej otwarci na świat. To z kolei przekłada się na odnoszone sukcesy – zarówno zawodowe, jak i prywatne. Myli się jednak ten, kto myśli, że idealnie równe i białe zęby to dzieło matki natury i tylko nieliczni mogą być ich dumnymi posiadaczami. W dzisiejszych czasach każdy z nas może mieć piękne zęby. Rozwiązaniem są licówki. Ten jakże prosty zabieg pozwala rozwiązać rozmaite problemy natury estetycznej zaczynając od nieładnego kształtu i koloru zębów, na diastemie kończąc. Licówki to skuteczna i prosta metoda korekcji uśmiechu. Dla kogo są licówki i jakie niosą za sobą zalety? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Jeżeli powodem twojego niezadowolenia są nieestetyczne szpary między przednimi zębami lub mało atrakcyjny kolor zębów – możesz zdecydować się na licówki. Co to takiego? Mówiąc krótko, są to cienkie płatki o grubości 0,5-1,5 mm wykonane z materiału odpornego na próchnicę i przebarwienia, które nakłada się na zewnętrzną powierzchnię zębów. Ich trwałość jest duża i sięga nawet kilkunastu lat. Zazwyczaj stosuje się je na zęby przednie, od jedynki do czwórki. To właśnie dzięki nim możemy skorygować wielkość, kształt i kolorów zębów i uzyskać iście hollywoodzki uśmiech. Licówki mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej znane są te porcelanowe i ceramiczne, a także kompozytowe.
Licówki porcelanowe to świetne rozwiązanie w przypadku trwałych przebarwień, których nie można wybielić tradycyjnymi metodami. Dość często stosowane są także do rekonstrukcji uszkodzeń urazowych lub mechanicznych oraz przy hipoplazji szkliwa. Licówki porcelanowe dobrze sprawdzają się także w przypadku korekt funkcjonalnych, niewłaściwie ustawionych zębów, zębów o nieprawidłowym kształcie lub do zamykania diastem. Charakteryzują się dużą twardością a jednocześnie elastycznością. Są bardzo wytrzymałe i w pełni odporne na przebarwienia powstałe w wyniku kamienia nazębnego i innych osadów, dlatego bardzo często zakłada się je na przednich zębach.
Ten rodzaj licówek to doskonała alternatywa dla koron. Zapewniają ładny efekt estetyczny i wykazują dużą odporność na ścieranie. Jednocześnie są to jedne z najtwardszych licówek, które zapewniają wygląd naturalnego zęba.
Licówki kompozytowe są tanie i proste w wykonaniu. Odpowiednio pielęgnowane będą służyć długie lata, aczkolwiek szybko ulegają przebarwieniom. Szczególnie polecane są osobom, które chcą skorygować kształt zębów lub zabezpieczyć mechaniczne uszkodzenia zęba. Dzięki licówkom kompozytowym możemy wydłużyć zęby lub poszerzyć ich koronę.
Akrylowe licówki są stosowane jako tymczasowe – zanim nałoży się te ostateczne. W porównaniu z innymi licówkami, nie są zbyt trwałe. Wytrzymują zaledwie dwa lata. Są też mniej estetyczne niż chociażby licówki ceramiczne czy porcelanowe.
Zastosowanie licówek jest bardzo szerokie, poczynając od korekty kosmetycznej zębów, aż po wskazania kliniczne. Co za tym idzie, poleca się je osobom, które chcą skorygować proporcje zębów, zlikwidować przebarwienia niemożliwe do wybielenia lub zamknąć diastemę. Jednym słowem jest to propozycja dla osób, które chcą mieć piękny uśmiech rodem z Hollywood. Niestety zabieg nie jest wskazany dla każdego. Licówki nie są zakładane u osób z wadami zgryzu lub zbyt krótkimi zębami. Przeciwwskazaniem do wykonania licówek są zęby po kanałowym leczeniu, aktywne choroby dziąseł lub przyzębia oraz próchnica. Licówek nie poleca się osobom, które zgrzytają zębami podczas snu, gdyż mogłoby to uszkodzić lub odkleić licówkę.
Licówki stomatologiczne mają szerokie zastosowanie. Pozwalają rozwiązać wiele problemów. Poprawiają wygląd zarówno pojedynczych zębów, jak również całych grup. Najczęściej wykorzystuje się je do zmiany kolorystyki zębów i maskowania przebarwień, a także poprawy kształtu zęba. Dużą ich zaletą jest również fakt, że pozwalają wydłużyć lub poszerzyć zęby. Ale to nie wszystko. Licówkami można leczyć złamane zęby przednie oraz anomalie anatomiczne. Z powodzeniem używa się ich przy leczeniu zębów przednich z hipoplazją szkliwa. W większości przypadków, wykonuje się je podczas 1-2 zabiegów, a ich efekty są długotrwałe. Dużą zaletą licówek stomatologicznych jest minimalna ingerencja w strukturę zęba, czego nie można powiedzieć chociażby o koronach. Sporym plusem jest również to, że nie wymagają regularnych wizyt u ortodonty. Do tego są odporne na próchnicę, przebarwienia i ścieranie. Co za tym idzie, dzięki nim można chwalić się nowym, perłowym uśmiechem przez długie lata, nawet pomimo picia kawy i herbaty. Co ważne – dobrze wykonane licówki nie sposób odróżnić od zwykłych zębów.
Wiemy już, że licówki to doskonałe rozwiązanie na poprawienie estetyki uzębienia. Powiedzmy sobie zatem, jak wygląda zabieg. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że licówki zakłada się na zdrowe zęby. Jeśli mamy jakieś ubytki, najpierw musimy je całkowicie wyleczyć, a dopiero później zgłosić się na zabieg zakładania licówek. To samo tyczy się wad zgryzu. Najpierw należy przejść leczenie ortodontyczne, a dopiero później zgłosić się na założenie licówki. Podczas pierwszej wizyty lekarz delikatnie wypoleruje zęby i pobierze wycisk, na bazie którego protetyk wykona odpowiednie licówki. Na koniec pierwszej wizyty zabezpieczy powierzchnię zęba tak, aby zachować estetykę i chronić ząb przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych. Gotowe zostaną nałożone przy kolejnej wizycie. Mimo, że zabieg nie jest szczególnie bolesny to jednak może być przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym. Uwaga! Jeśli licówki mają zmniejszyć rozmiar lub wyrównać zęby obrócone, wówczas przed ich nałożeniem niezbędne będzie zeszlifowanie licowej warstwy szkliwa w celu zrobienia miejsca pod przyszłą licówkę. Licówki bez uprzedniego szlifowania są doskonałym rozwiązaniem w przypadku likwidowania diastemy albo zmiany koloru zębów.
No dobrze - jesteśmy już szczęśliwymi posiadaczami licówek i co za tym idzie, pięknego uśmiechu. O czym powinniśmy teraz pamiętać? Przez mniej więcej dobę od założenia licówek należy unikać skrajnych temperatur, gdyż w tym czasie może wystąpić duża nadwrażliwość na bardzo ciepłe lub bardzo zimne potrawy i napoje. Zęby z licówkami należy myć miękką szczoteczką 2 razy dziennie.
Nie da się jednoznacznie określić kosztu wykonania licówek. Aby poznać cenę, należy umówić się na wizytę w wybranej klinice. Trzeba jednak liczyć się z tym, że zabieg ten nie należy do najtańszych. Na pewno dla wielu osób założenie licówek będzie nie lada wydatkiem. Jest jednak rozwiązanie, które uchroni nas przed „bankructwem”, a jednocześnie pozwoli spełnić marzenia o pięknych zębach. Tym rozwiązaniem jest leczenie na raty. To prostsze niż się wydaje. Kredyt na leczenie pozwoli pokryć koszty zabiegu w renomowanej klinice u najlepszych specjalistów. Starając się o kredyt na leczenie, zamiast banku lepiej wybrać wyspecjalizowaną firmę, jak np. MediRaty. Jest to obecnie numer jeden w zakresie finansowania leczenia. Zaciągnięty kredyt spłaca się w niskich ratach i co ważne – w najbardziej wygodnej dla nas opcji ratalnej.
Komunikat prasowy