Głównym celem fizjoterapii jest zmniejszenie bólu i przywrócenie (lub utrzymanie) normalnego funkcjonowania. Fizjoterapeuci mają dostęp do różnych niefarmakologicznych metod leczenia, w tym terapii manualnej, elektroterapii, krioterapii, hydroterapii, termoterapii i ćwiczeń. Zobacz, kiedy warto umówić się do specjalisty.
Jeśli często czujesz, że tracisz równowagę i koordynację, fizjoterapeuta może Ci pomóc. Nie tylko leczy objawy, ale również znajdzie ich przyczynę. W ten sposób zmniejszy ryzyko upadków w przyszłości.
Możesz odczuwać silny ból, który nie ustępuje w różnych częściach ciała, np. szyi lub plecach. Często wynika z nadwyrężenia lub skręcenia. Może prowadzić do nierównowagi i osłabienia mięśni. Dlatego nie zwlekaj i umów się do specjalisty.
Czy masz starą kontuzję, której nie jesteś w stanie całkowicie wyleczyć? A może przez jakiś czas czujesz się dobrze, ale potem pewne działania powodują nawrót objawów? Jeśli nie poradziłeś sobie z urazem, gdy był jeszcze świeży, leczenie może znacznie się wydłużyć. Czasami nigdy nie wrócisz do pełnej sprawności. Jednak fizjoterapia pozwala zaradzić nie tylko świeżym kontuzjom, ale również przewlekłym problemom zdrowotnym.
Tak, dobrze przeczytałaś. Fizjoterapia odgrywa ważną rolę w eliminowaniu problemów ze snem. Zauważ, że jedną z przyczyn bezsenności jest przewlekły ból dolnej części pleców. Specjalista złagodzi dolegliwości bólowe. Może też leczyć przyczyny bezdechu sennego. Dzięki temu poprawi jakość snu.
Zdumiewające jest to, jak bardzo jedna mała kontuzja może wpłynąć na całe ciało. Warto więc od razu poszukać specjalisty, niż czekać na konsekwencje dawnego urazu.
Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, w tym mózgu i rdzenia kręgowego, oznacza, że impulsy z mózgu nie docierają do dotkniętych części ciała. Może to prowadzić do skurczów, drżenia, ograniczonego zakresu ruchu, słabych i wiotkich mięśni, zaburzenia czucia i nieskoordynowanych ruchów.
Wykwalifikowani fizjoterapeuci leczą różne schorzenia neurologiczne, w tym:
Pamiętaj, by na wizytę założyć wygodne, luźne ubrania. W razie potrzeby możesz zostać poproszony o przyniesienie odzieży na zmianę. Jeśli boli Cię szyja, ramię lub plecy, najprawdopodobniej będziesz musiał zdjąć koszulę. Wtedy fizjoterapeuta przyjrzy się Twojej postawie, stawom i mięśniom.
Sprawdzi, jak wykonujesz podstawowe ruchy w pozycji stojącej, siedzącej lub leżącej. Może również poruszać Twoimi kończynami, by skontrolować elastyczność. Może też dotykać problematyczny obszar, by zobaczyć, co dzieje się w tkance. Zasadniczo badania są bezbolesne, ale niektóre powodują lekki dyskomfort. Pamiętaj, by poinformować fizjoterapeutę o swoich odczuciach. Dzięki temu łatwiej znajdzie prawdziwą przyczynę objawów.
Do najpopularniejszych zabiegów fizjoterapeutycznych zaliczamy: masaż tkanek miękkich, terapia punktu spustowego, mobilizacja stawów, suche igłowanie, korekta postawy i plan ćwiczeń. Specjalista zdecyduje, która metoda sprawdzi się w Twoim przypadku najlepiej. Dysponuje profesjonalnym sprzętem, który oferuje sklep fizjoterapeutyczny Astar.
Artykuł partnera