Analiza składu ciała, fachowo nazywana bioimpedancją elektryczną, to jedno z najbardziej zaawansowanych badań, jakie możesz wykonać w profesjonalnym centrum dietetyki i zdrowego stylu życia. Informacje uzyskane dzięki badaniu pozwalają dobrać najskuteczniejsze metody walki z takimi problemami, jak nadwaga, otyłość, nadmiar wody w organizmie, a nawet cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Z tego artykułu dowiesz się, na czym to dokładnie polega.
Ciało dorosłego człowieka w około 70% składa się z wody. Znajdziemy ją we wszystkich tkankach, dzięki czemu są one bardzo dobrymi przewodnikami prądu. Wykorzystuje to właśnie metoda bioimpedancji elektrycznej. Tego typu badanie można wykonać wyłącznie pod okiem specjalisty, który będzie potrafił prawidłowo zinterpretować uzyskanie wyniki.
Co właściwie sprawdza się w trakcie badania? Specjalny aparat mierzy takie parametry, jak chociażby procentowy udział tkanki tłuszczowej i mięśniowej w masie ciała, zawartość wody w organizmie czy wreszcie dobowe zapotrzebowanie na energię. Cenną informacją jest także tzw. wiek metaboliczny pacjenta. W dużym uproszczeniu – pozwala to określić, w jakiej formie znajduje się ciało badanej osoby.
Warto wiedzieć
Często można się spotkać z terminem „analiza masy ciała”, który nie jest zbyt precyzyjny. Specjaliści z zakresu dietetyki zawsze mówią o „analizie składu ciała”.
Od razu podkreślmy, że bioimpedancja elektryczna jest zaliczana do nieinwazyjnych badań diagnostycznych (wśród których możemy wymienić także np. odczulanie). Oznacza to brak bólu i jakichkolwiek efektów ubocznych. Można się mu poddać praktycznie bez względu na aktualny stan zdrowia.
Uwaga!
Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania analizy składu ciała. Badania nie przeprowadza się u kobiet miesiączkujących, osób z wszczepionym rozrusznikiem serca oraz posiadaczy metalowych implantów w ciele.
Po wejściu do gabinetu pacjent musi stanąć na specjalnym aparacie przypominającym wagę. Jest on wyposażony w elektrody, za pośrednictwem których wysyłane są impulsy elektryczne o natężeniu od 0,8 do 1 mA.
Celem badania jest zmierzenie impedancji. Co to takiego? Chodzi o stopień odporności tkanek na prąd. Przykładowo: tkanki tłuszczowe są bardzo odporne na impulsy elektryczne, odwrotnie niż te zawierające spore ilości wody.
Aparat jest podłączony do komputera, który na bieżąco analizuje uzyskiwane wyniki i tworzy z nich szczegółowy raport. Jego interpretacją zajmuje się dietetyk. Specjalista na tej podstawie może np. ułożyć optymalny jadłospis czy zalecić pacjentowi dalszą diagnostykę.
Powód jest prosty: analiza składu ciała umożliwia uzyskanie bardzo cennej wiedzy na temat faktycznej kondycji organizmu. W praktyce powinien to być punkt wyjścia do jakichkolwiek działań mających na celu utratę wagi czy poprawienie tężyzny fizycznej. Układanie diety czy planu treningowego bez danych z bioimpedancji elektrycznej nie ma większego sensu, ponieważ nigdy nie wiemy, jakie są faktyczne potrzeby i konkretne cechy danego organizmu.
Analiza składu ciała to bardzo pomocne badanie, któremu powinna się poddać każda osoba chcąca na poważnie zabrać się za poprawienie swojej kondycji i wyglądu. Kolejnym krokiem po jej przeprowadzeniu może być ułożenie jadłospisu przez dietetyka czy poddanie się procesowi oczyszczania organizmu z toksyn.
Artykuł partnera