Badania USG dzieci - kiedy warto je wykonać?

Piotr Kowalczyk
26.05.2020

USG to uniwersalne badanie, które znalazło szerokie zastosowanie w diagnostyce wielu schorzeń. Jest to przede wszystkim badanie całkowicie bezpieczne, dlatego z powodzeniem można je wykonywać już u najmłodszych dzieci. Dowiedz się jakie badania ultrasonograficzne warto wykonać profilaktycznie u małych dzieci!

Profilaktyczne badania USG u niemowląt

Badania ultrasonograficzne dzieci, które nie ukończyły 1. roku życia, wykonywane są głównie w celu wykrycia ewentualnych wad anatomicznych i chorób wrodzonych. Do najczęściej wykonywanych badań zalicza się:

  • USG bioderek - wykonywane po ukończeniu przez dziecko 6. tygodnia, jednak nie później niż przed ukończeniem 12. tygodnia życia. Badanie to jest obecnie złotym standardem w rozpoznawaniu wrodzonej dysplazji stawów biodrowych i zaleca się wykonanie go u każdego niemowlaka.
  • USG jamy brzusznej - może być wykonane w każdym momencie życia dziecka, jednak pierwsze badanie poleca się wykonać przed ukończeniem 1. roku życia. USG jamy brzusznej pozwala na wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości w obrębie układu pokarmowego czy układu moczowo-płciowego, które mogłyby rzutować na dalszy rozwój dziecka.
  • USG przezciemiączkowe - może być wykonane do momentu zarośnięcia ciemienia przedniego, czyli do około 1. roku życia. Pozwala na dokładną i nieinwazyjną ocenę stanu struktur mózgu. Badanie to musi zostać wykonane u wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową, w pozostałych przypadkach jest opcjonalne.

Jak przebiega badanie USG dziecka i czy konieczne jest specjalne przygotowanie?

Zasadniczo USG dzieci do lat 6 nie wymaga specjalnych przygotowań. Młodsze dzieci poleca się przed wykonaniem badania nakarmić, dzięki czemu w trakcie wizyty będą spokojniejsze. Jeżeli badanie uwzględnia ocenę pęcherza, warto zadbać by dziecko przed rozpoczęciem badania wypiło wystarczającą ilość wody.

Przed rozpoczęciem badania lekarz przeprowadza z rodzicem krótki wywiad na temat stanu zdrowia dziecka. Następnie aplikuje na głowicę aparatu USG specjalny żel, po czym przykłada ją do skóry nad badanym obszarem. Ważne, by dziecko przez chwilę ograniczyło swoje ruchy, dlatego czasami specjaliście potrzebna jest pomoc rodzica, który uspokoi swoją pociechę.

Badanie ultrasonograficzne jest nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne. Zazwyczaj też nie trwa dłużej niż kilkanaście minut. Dodatkowo, lekarze specjaliści związani z przychodnią MULTIMED dokładają wszelkich starań, by dziecko podczas badania czuło się komfortowo i nie odczuwało stresu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie