Białaczka – poznaj przebieg i objawy białaczki

Mariusz Siwko
23.01.2020

Białaczka to grupa nowotworów złośliwych związanych z patologią w układzie krwiotwórczym. Jaki może być przebieg białaczki? Na jakie objawy białaczki cierpią chorzy dotknięci tym rodzajem nowotworu?

Białaczka polega na nieprawidłowym, niecelowym i niekontrolowanym rozroście określonego rodzaju komórek układu białokrwinkowego, np. komórek szpiku kostnego lub węzłów chłonnych, które następnie przenikają do krwi, tkanek, a także organów.

Przyczyna białaczki do dzisiaj nie jest znana. Wymienia się jednak cztery czynniki, które mogą mieć wpływ na pojawienie się rozrostu białaczkowego. Są to predyspozycje genetyczne, czyli skłonności osobnicze, czynniki natury zakaźnej, prawdopodobnie wirusowej, czynniki fizyczne, chemiczne lub biologiczne, a także upośledzenie czynności układu odpornościowego.

Przebieg białaczki

Przebieg białaczki ma ścisły związek z jej rodzajem. Ostre białaczki charakteryzują się ciężkim i agresywnym przebiegiem zaś przewlekłe mogą się rozwijać i nie dawać objawów nawet przez kilka lat!

Nieleczona ostra białaczka szpikowa może doprowadzić do śmierci nawet w przeciągu kilku tygodni. Osoby chore z leukemią przewlekłą mogą zaś żyć nawet kilka lat bez jakiegokolwiek leczenia.

Rokowania mają więc duży związek z konkretnym typem białaczki. Nie bez wpływu pozostaje jednak również wiek i stan ogólny pacjenta. To one bowiem często decydują o sposobie  leczenia nowotworu. Więcej informacji o białaczce znajdziesz na stronie https://www.dkms.pl/pl/bialaczka.

Objawy białaczki

W przypadku białaczek najczęściej spotykane objawy to ogólne osłabienie, łatwe męczenie się, gorączka typu septycznego, bladość powłok, dolegliwości typu anginowego z nalotami szarobrunatnymi i trudno gojącymi się owrzodzeniami na migdałkach, błonie śluzowej jamy ustnej czy języku. Chorzy na białaczkę zauważają także skłonności do tworzenia się wybroczyn śródskórnych, sińców lub samoistnych krwotoków.

Białaczki o charakterze przewlekłym dają podobne objawy, ale przebiegają mniej burzliwie. Chorzy odczuwają przede wszystkim postępujące ogólne osłabienie i zmniejszenie sprawności fizycznej. Widoczna jest u nich także bladość skóry, spojówek i błony śluzowej jamy ustnej. Mogą także odczuwać uczucie ucisku w jamie brzusznej i mieć powiększone węzły chłonne.

Duże znaczenie w przypadku białaczki ma wiek i stan ogólny pacjenta. One warunkują m.in. typ wdrażanej terapii. Bez wątpienia jednak im wcześniej białaczka zostanie wykryta , tym większe są szanse na jej wyleczenie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie