Bóle korzonków – pierwszy objaw dyskopatii

Piotr Kowalczyk
07.01.2019

Bóle korzonków – zwane również lędźwiobólem, lumbago, postrzałem czy zapaleniem korzeni – mogą być pierwszym objawem dyskopatii, czyli choroby krążka międzykręgowego (1). Co należy wiedzieć o tym schorzeniu? Podpowiadamy!

Dyskopatia jest chorobą krążka międzykręgowego – towarzyszący temu schorzeniu ból korzonków jest objawem zmian zwyrodnieniowych w krążku, prowadzących do jego uszkodzenia. Do zmian zwyrodnieniowych przyczyniają się natomiast rozmaite urazy oraz obciążenia. Wyróżnia się trzy okresy tej choroby:

  • I okres – cechuje się występowaniem ostrego bólu, bez innych objawów klinicznych oraz obrazowych, w jądrze krążka międzykręgowego dochodzi do zmian biochemicznych prowadzących do utraty wody i elastyczności, co powoduje ucisk masy galaretowatej na mocno unerwiony pierścień włóknisty, co powoduje ból,
  • II okres – charakteryzuje się ostrym bólem korzonków, będącym efektem przerwania pierścienia włóknistego i ucisku korzenia, w obrazie klinicznym stwierdza się również obrzęk korzenia, objawy ubytkowe czuciowe oraz ruchowe,
  • III okres – występuje w nim ból korzonków i krzyża o charakterze przewlekłym, kręgosłup może stać się usztywniony, mieć ograniczoną ruchomość, w badaniach radiologicznych stwierdza się zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe (1).

Badania wykazały, że zdrowy, nieuszkodzony korzeń nie jest wrażliwy na ucisk. Jeśli jednak trwa on dłużej niż siedem dni, w obrębie korzenia dochodzi do zmian anatomicznych oraz biochemicznych, które uwrażliwiają na dolegliwości bólowe (1).

Korzonki – ból można leczyć!

Ból korzonków będący objawem dyskopatii – zarówno o charakterze ostrym, jak i przewlekłym – można skutecznie leczyć. Ból o charakterze ostrym można leczyć farmakologicznie przy pomocy paracetamolu, niesteroidowych leków przeciwzapalnych stosowanych przez krótki czas, lekow powodujących zwiotczenie mięśni szkieletowych, opioidów oraz glikokortykosteroidów zewnątrzoponowych. Przydatne bywają profesjonalne zabiegi, taki jak blokady punktów bolesnych, masaże oraz terapia manualna. Jeśli jest to konieczne, możliwe bywał 2-4-dniowe unieruchomienie. W przypadku bólu korzonków o charakterze przewlekłym skuteczne mogą okazać leki przeciwbólowe oraz przeciwdepresyjne, zabiegi fizjoterapii (fizykoterapia, terapia manualna, masaż) oraz ćwiczenia usprawniające (1).

Więcej na temat zdrowia przeczytasz na adamed.expert

Przypisy:

  1. Domżał T. Bóle krzyża – rozpoznawanie i leczenie. Medycyna po Dyplomie. 2011;12(20):34-40.

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie