Centra medyczne wspierają kobiety - badania hormonalne

Mateusz Nowak
24.11.2020

Hormony utrzymują organizm kobiety nie tylko w gotowości do rozrodu, ale są też odpowiedzialne za regulacje sprawnego funkcjonowania organizmu. Prawidłowe funkcjonowanie hormonów poprawia komfort życia. Należy więc badać hormony, by mieć pewność, że w naszym organizmie nie dzieje się nic złego. A w razie problemów z hormonami - szybko wykryć co jest nie tak i rozpocząć odpowiednie leczenie. Centra medyczne oferują kobietom liczne pakiety zdrowotne, w tym pakiet badań hormonalnych, dzięki któremu panie mogą spokojnie spać, gdy wiedzą, że ich gospodarka hormonalna jest prawidłowa.

Hormony żeńskie

Kobiety różnią się nie tylko budową ciała od mężczyzn, ale także wysokością głosu, sposobem myślenia i owłosieniem. Na wszystkie te czynniki wpływają hormony, odpowiedzialne za różnice płciowe u mężczyzn i kobiet. Organizm człowieka wytwarza ponad 100 hormonów, które mają odmienne role. Jedne wpływają na wzrost, inne za przemianę cukrów i tłuszczu, a jeszcze inne odpowiadają za dojrzewanie. Większość hormonów jest wspólna dla obu płci, jednak kobiety posiadają pulę hormonów wyłącznie przypisanych do ich płci. Te hormony decydują o tym, że kobieta jest kobietą. Do tych hormonów zaliczamy:

  • estrogeny
  • progesteron
  • androgeny
  • prolaktyna
  • hormony tarczycy

Badanie hormonów

Wszystkie hormony ze sobą współpracują, dlatego bardzo ważne jest, by utrzymać je na odpowiednim poziomie w organizmie, w równowadze, co przekłada się na komfort życia. Dlatego warto poddawać się cyklicznym badaniom, które oferują centra medyczne, dzięki czemu zawsze będzie trzymana ręka na pulsie, jeśli chodzi o poziom hormonów. W przypadku niedoboru lub nadmiaru, któregoś z hormonów, można obserwować różne dolegliwości:

  1. Estrogeny

Jeśli w organizmie jest ich zbyt mało zauważyć można problemy z miesiączkowaniem (nieregularne menstruacje) oraz problemy z zajściem w ciążę.

Jeśli w organizmie jest ich zbyt dużo zauważyć można tycie, nudności, wymioty i złe samopoczucie. Zbyt duża ilość estrogenów może powodować migreny i zaburzenia miesiączkowania.

  1. Progesteron

Gdy jest go za mało, miesiączki stają się nieregularne, mogą pojawiać się obfite krwawienia. Jeśli kobieta jest w ciąży, niedobór może powodować poronienia.

  1. Androgeny

Niedobór sprawia, że kobieta ma gorsze samopoczucie, jest zmęczona, ma spadek samooceny. Obniża się także zainteresowanie seksem.

Nadmiar androgenów sprawia, że na ciele kobiety pojawia się nadmierne owłosienie na twarzy, brzuchu i piersiach. Obniża się głos i pojawia się trądzik.

  1. Prolaktyna

Zbyt duża ilość prolaktyny powoduje ból piersi, pojawia się mlekotok. Zaburzona zostaje miesiączka, która staje się bardzo skąpa, a czasem i zanika zupełnie. Pojawia się suchość pochwy, spada ochota na seks. Nadmiar prolaktyny jest jedną z przyczyn bezpłodności.

  1. Hormony tarczycy

Zbyt mała ilość wytwarzanych hormonów tarczycy nazywana jest niedoczynnością tarczycy. Choroba ta objawia się szybkim przybieraniem na wadze oraz uczuciem chronicznego zmęczenia. Pojawiają się także huśtawki nastrojów, obrzęki i ciągłe uczucie zimna.

Zbyt duża ilość wytwarzanych hormonów tarczycy nazywana jest nadczynnością tarczycy. Choroba ta objawia się szybką utratą wagi, nadpobudliwością i nadmierną potliwością. Można także obserwować bezsenność i nadwrażliwość na światło.

Centrum medyczne i badanie hormonów

Chcąc mieć pewność, że twój organizm prawidłowo funkcjonuje warto co jakiś czas sięgnąć po pomoc oferowane przez centrum medyczne https://polmed.pl, które oferuje szeroką gamę badań dla kobiet, w tym pakiet badań hormonalnych. Codzienna prywatna opieka medyczna może uratować życie i pomóc z dolegliwościami, którego pochodzenia nie można przypisać do konkretnego źródła. Badanie hormonów pomoże utrzymać cię w dobrym zdrowiu, samopoczuciu i pomoże zachować urodę.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie