Każda z nas wie, jak ważne jest regularne i obfite nawadnianie organizmu. Nie tylko w okresie upałów, ale też zimą, gdy powietrze jest bardzo suche, co ma niekorzystny wpływ na skórę i włosy. Dorosły człowiek powinien przyjmować minimum 2 litry płynów w ciągu dnia. Okazuje się jednak, że wcale nie musimy sięgać tylko po wodę. Istnieją napoje, które nawadniają organizm lepiej od niej. Wymieniamy je w naszym poradniku.
To tzw. „hit z Instagrama”. Wodę kokosową piją gwiazdy, ale polecają ją także dietetycy. Warto wiedzieć, że jej skład jest bardzo podobny do osocza ludzkiej krwi. W efekcie napój jest świetnie przyswajany przez organizm. Naturalna woda kokosowa zawiera mnóstwo cennych składników, w tym magnez, potas, wapń, żelazo czy sód. Jest również źródłem glukozy i fruktozy, dlatego z jej piciem nie powinny przesadzać osoby będące na diecie redukcyjnej.
Napoje izotoniczne są bardzo popularne wśród osób aktywnych, uprawiających sport. Można je kupić w każdym sklepie, ale uwaga: należy sięgać wyłącznie po te, które mają możliwie najbardziej naturalny skład. Napój izotoniczny składa się głównie z wody oraz minerałów, w tym sodu, magnezu, wapnia i potasu. Niestety, są to produkty dodatkowo słodzone, dlatego mogą tuczyć – nie pij ich w nadmiarze. Unikaj napojów wzbogaconych o sztuczne barwniki i polepszacze smaku.
Kolejny hit promowany na portalach społecznościowych, który można już bez problemu kupić w hipermarketach czy dyskontach. Woda aloesowa, jak sama nazwa wskazuje, jest pozyskiwana z liści aloesu. Stanowi bogate źródło witamin A, C oraz E, które są naturalnymi antyoksydantami. Świetnia nawadnia i natychmiast gasi pragnienie.
Rada
Wodę aleosową możesz przygotować samodzielnie. Jeden listek aloesu (obrazy ze skórki) zblenduj z wodą. Do smaku dodaj odrobinę soli.
Jeśli lubisz soki, to ten z pomidorów będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Przede wszystkim jest niskokaloryczny, o ile nie zastosowano w nim dodatku cukru (czytaj skład na opakowaniu). Możesz go pić w niemal nieograniczonych ilościach, nie martwiąc się o figurę. Sok pomidorowy świetnie gasi pragnienie, doskonale nawadnia organizm, dostarcza dużej porcji potasu oraz dobroczynnego likopenu.
Jeśli nie przeszkadza Ci jej smak, to zdecydowanie zalecamy sięgać po niego jak najczęściej. To skarbnica minerałów, witaminy C, a także zbawiennych kultur bakterii. Sok z kiszonej kapusty nie tylko nawadnia i gasi pragnienie, ale również pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego i trawiennego. Wzbogaca też florę bakteryjną.