Codzienne bóle głowy? Może to nadciśnienie tętnicze?

Piotr Kowalczyk
23.07.2019

Bóle głowy mogą mieć różne podłoże, czasem wynikają ze zmęczenia lub niedostatecznego nawodnienia organizmu. Jednak codzienne bóle głowy mogą świadczyć o różnych chorobach, np. o nadciśnieniu tętniczym. Często zdarza się, że nadciśnienie tętnicze nie objawia się bólami głowy, lecz innymi symptomami.

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze zwykle nie boli, przez wiele lat może nie powodować żadnych objawów. To jest jedna z przyczyn, dla których ludzie nie chcą leczyć nadciśnienia, bo po prostu nic im nie dolega. Jest to ogromny błąd, ponieważ nieleczone nadciśnienie może prowadzić nawet do śmierci.

Jeśli jednak pojawiają się codzienne bóle głowy, szczególnie rano i trwają cały dzień, jest to sygnał, którego nie wolno bagatelizować. Zanim jednak zaczniemy zgłębiać powody bólów głowy, zwykle sięgamy po standardowe leki przeciwbólowe, np. Alkazelcer, Ibuprom, Apap. Jeśli problem się nasila i jesteśmy zmuszeni do codziennego brania leków, warto sprawdzić, czy powodem bólów głowy, nie jest nadciśnienie tętnicze.

Innymi objawami nadciśnienia są: nadmierna pobudliwość, kłopoty ze snem, pogorszenie tolerancji wysiłku, uczucie kołatania serca lub ból w klatce piersiowej. Mogą pojawiać się zaczerwienienia skóry twarzy, szyi i dekoltu, czasem krwotoki z nosa oraz ogólne rozbicie i złe samopoczucie. Osłabienie siły mięśniowej, wielomocz i uczucie pragnienia także mogą wskazywać na nadciśnienie.

Jakie mogą być konsekwencje nieleczonego nadciśnienia?

Jeśli zdiagnozujemy nadciśnienie, nie wolno odmawiać leczenia. Fakt, że nie pojawiają się uciążliwe objawy, nie zwalnia z obowiązku przyjmowania leków, ponieważ konsekwencje tej choroby są groźne. Co roku umiera około 7,5 mln ludzi z powodu powikłań nadciśnienia. Nadciśnienie może być objawem wtórnych zmian w obrębie serca, takich jak uszkodzenie zastawek, przerost lewej komory i zaburzenia filtracji nerek. Przede wszystkim nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego oraz niewydolności serca.

Jak leczyć nadciśnienie?

Nadciśnienia nie da się wyleczyć, a jedynie zaleczyć, codziennie przyjmując leki obniżające ciśnienie. Leczenie trwa do końca życia, jeśli nie ma konkretnego źródła nadciśnienia. Jeśli takie znajdziemy i jest możliwość wyeliminowania przyczyny, nadciśnienie może ustąpić. Dużym błędem jest przyjmowanie leków jedynie w momencie dużego skoku ciśnienia, bólu głowy czy gorszego samopoczucia. Niestety takie postępowanie nie uchroni chorego przed konsekwencjami.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie