Dawniej niemal niezastąpiona i obecna w niejednym domu, dziś nieco zapomniana, choć powoli wraca do łask. Maść końska to preparat stosowany w medycynie alternatywnej, który szczególnie dobrze sprawdza się w łagodzeniu bólu mięśni i stawów. Przyglądamy się mu bliżej w naszym poradniku.
Nazwa tej maści może być myląca, dlatego wyjaśnijmy: maści nie produkuje się z koni i nie jest ona przeznaczona wyłącznie dla zwierząt. Maść końska pierwotnie służyła celom weterynaryjnym, natomiast jej skuteczność w łagodzeniu bólu spowodowała, że szybko zaczęto ją stosować również u ludzi.
Maść końska zawiera różne składniki aktywne, które mają działanie rozgrzewające, chłodzące i przeciwbólowe. Klasyczna maść zawiera kamforę, mentol, ekstrakty roślinne (np. z kasztanowca, arniki, eukaliptusa, rozmarynu, lawendy i innych ziół) oraz oleje eteryczne (z mięty, sosny, cyprysu).
W sprzedaży dostępne są różne warianty tego preparatu. Najpopularniejsza jest maść rozgrzewająca, którą można stosować zarówno przeciwbólowo, jak i przed wysiłkiem fizycznym w celu zminimalizowania ryzyka kontuzji.
Maść chłodząca jest stosowana przeciwbólowo, przy stanach zapalnych oraz obrzękach. Dobrze sprawdza się do regeneracji obolałych mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym.
Maść jest szczególnie zalecana w przypadkach bólów mięśni i stawów. Wiele osób sięga po nią w celu łagodzenia dolegliwości reumatycznych, przy stłuczeniach, urazach kostnych i stawowych oraz mięśniowych.
Stosując maść końską należy pamiętać, aby unikać okolic oczu, nosa i ust. Jest przeznaczona wyłącznie do użytku zewnętrznego, w miejscu występowania bólu.