Inhalacje lecznicze: jak przekonać do nich dziecko?

Piotr Kowalczyk
28.04.2020

Coraz częściej lekarze, w tym pediatrzy, przepisują pacjentom leki podawane w formie inhalacji. Jest to bardzo skuteczna metoda farmakoterapii, która nie obciąża żołądka i pozwala substancjom leczniczym dużo szybciej dotrzeć do ogniska stanu zapalnego. Inhalacje stały się szczególnie popularne w medycynie dziecięcej. Problem w tym, że zwłaszcza maluszki skutecznie utrudniają rodzicom zaaplikowanie leku, wiercąc się, krzycząc, płacząc i odmawiając jakiejkolwiek współpracy. W Twoim domu wygląda to identycznie? W takim razie wypróbuj te metody, dzięki którym łatwiej wykonasz inhalację leczniczą Twojego dziecka.

Niezawodna bajka

Nawet jeśli starasz się ograniczać dziecku kontakt z bajkami i generalnie telewizją, to w trakcie inhalacji warto nieco poluźnić domowe zasady. W końcu najważniejsze jest to, aby maluch przyjął odpowiednią dawkę leku. Włącz mu więc ulubioną bajkę, usiądźcie razem na kanapie i korzystając z tego, że dziecko jest maksymalnie skupione na losach animowanych bohaterów włącz urządzenie. Ta metoda jest bardzo skuteczna i pozwala przeprowadzić nawet 10-minutową inhalację. Pamiętaj jednak, aby stale motywować dziecko do brania głębokich wdechów.

Zainteresowanie dziecka inhalatorem

Bardzo ważne jest to, aby dziecko nie bało się inhalacji. Tymczasem już sam inhalator może nieźle wystraszyć malucha – przecież wydaje taki nieprzyjemny dźwięk, trzeba założyć jakąś dziwną maskę, z której wydobywa się para. Dla dziecka to koszmar. Dlatego radzimy, aby od razu pokazać maluchowi, jak właściwie działa inhalator, pozwolić mu dotknąć wszystkie elementy oraz włączyć urządzenie. Dobrym pomysłem będzie również przeprowadzenie testowej inhalacji przez rodzica – użyj do tego nieszkodliwej soli fizjologicznej.

Maseczka dopasowana do buzi malucha

To bardzo ważne, aby maluch nie męczył się ze zbyt dużą maseczką. Kupując inhalator zwróć uwagę na to, czy w zestawie jest już maseczka przeznczona dla dzieci. Dzięki dobremu dopasowaniu do buzi nie będzie ona przeszkadzać dziecku np. w oglądaniu bajki, a dodatkowo więcej leku będzie trafiać do płuc pociechy.

Może lepszy będzie nebulizator?

Jeśli Twoje dziecko alergicznie reaguje na maseczkę, rozważ wypróbowanie nebulizatora, czyli specjalnej końcówki, którą wkłada się do ust. Taki sposób inhalacji (czy już raczej nebulizacji) bywa o wiele wygodniejszy dla dzieci, a jest tak samo skuteczny.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie