Jak oddzielić fake newsy od rzetelnych informacji na temat pandemii?

Mariusz Siwko
23.11.2020

Pandemia zmieniła wszystko wokół nas, ale jedno zjawisko jest szczególnie niebezpieczne. Mowa o szerzeniu się internetowej dezinformacji. To normalne, że czujemy się zastraszeni, boimy się o jutro, co powoduje, że stajemy się podatni na różnego rodzaju fake newsy – zwłaszcza te, które dają nam nadzieję na to, że pandemia jest tylko spiskiem i w pewnym momencie skończy się, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jak oddzielić takie fake newsy na temat pandemii od rzetelnej wiedzy medycznej? Sprawdź te wskazówki.

Ufaj wyłącznie informacjom od uznanych autorytetów medycznych

Zastanów się, czy w chwili realnego zagrożenia życia wolałabyś, aby zajął się Tobą lekarz wirusolog, czy może jakiś influencer z YouTube? Odpowiedź wydaje się być oczywista. Dlaczego więc zakładasz, że informacje rozsiewane przez osoby bez tytułów naukowych mogą być prawdziwe? Czy nie rozsądniej jest wierzyć w przekaz, który pochodzi od autorytetów medycznych, ludzi mających wieloletnie doświadczenie w badaniu wirusów i walce z epidemiami?

Nie sugeruj się opiniami osób, które nie są ekspertami w dziedzinie medycyny

W szczególności dotyczy to wszelkiej maści celebrytów, którzy z premedytacją wykorzystują nasz strach, aby zdobyć większy zasięg w Internecie. Jedni influencerzy sugerują, że wirusa można zwalczyć pijąc ciepłą wodę, inni natomiast „zalecają” używanie chemii domowej do dezynfekcji rąk. Taki naukowy bełkot nie jest nikomu potrzebny, dlatego ignoruj go i nie udostępniaj swoim znajomym.

Zanim polubisz jakiś post, sprawdź jego autora

Niektóre newsy publikowane np. na Facebooku brzmią całkiem wiarygodnie, nawet jeśli z pozoru wydają się być całkowicie absurdalne. Łatwo można tutaj wpaść w pułapkę, dlatego przed polubieniem fajnego postu nt. pandemii, zwłaszcza stojącego w kontrze do oficjalnej narracji naukowców, zapoznaj się z wcześniejszą twórczością autora. Być może okaże się, że byłaś o włos od polubienia wpisu osoby, która neguje fakt, że Ziemia jest okrągła lub zachęca do okrywania się folią podczas korzystania z sieci Wi-Fi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie