Zwyrodnienie stawów – co warto wiedzieć?
Uszkodzenie chrząstki stawowej i zmiany, jakie zachodzą w jej obrębie, doprowadzają do zwyrodnienia stawów (schorzenie jest znane również pod nazwą „osteoporoza”). Choroba postępuje w czasie – początkowo pacjent może skarżyć się jedynie na sztywność stawu, aby później odczuwać coraz intensywniejszy ból.
Mimo wielu prób opracowania skutecznego leku, dzięki któremu możliwe byłoby odbudowanie chrząstki stawowej, do dnia dzisiejszego żaden preparat nie daje zadowalających efektów. Lekarze są jednak w stanie skutecznie pomóc pacjentowi w łagodzeniu objawów, czyli przede wszystkim bólu.
Zwyrodnienie stawów – leczenie
Skoro leczenie zwyrodnienia stawów faktycznie sprowadza się do łagodzenia bólu, to lekarze stosują metody niefarmakologiczne i farmakologiczne.
Jeżeli chodzi o niefarmakologiczne metody leczenia osteoporozy, to wymienić należy:
Leczenie farmakologiczne sprowadza się do zastosowania tabletek przeciwbólowych i maści stosowanych miejscowo o działaniu przeciwzapalnym. Najczęściej lekarze zapisują pacjentom:
Aby uzyskać optymalny efekt, specjaliści często łączą leki z ćwiczenia, ale ostateczny kształt leczenia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby.
Komunikat prasowy