Jak przebiega leczenie zwyrodnienia stawów

Mateusz Nowak
06.02.2018

Zwyrodnienie stawów – co warto wiedzieć?

Uszkodzenie chrząstki stawowej i zmiany, jakie zachodzą w jej obrębie, doprowadzają do zwyrodnienia stawów (schorzenie jest znane również pod nazwą „osteoporoza”). Choroba postępuje w czasie – początkowo pacjent może skarżyć się jedynie na sztywność stawu, aby później odczuwać coraz intensywniejszy ból.

Mimo wielu prób opracowania skutecznego leku, dzięki któremu możliwe byłoby odbudowanie chrząstki stawowej, do dnia dzisiejszego żaden preparat nie daje zadowalających efektów. Lekarze są jednak w stanie skutecznie pomóc pacjentowi w łagodzeniu objawów, czyli przede wszystkim bólu.

Zwyrodnienie stawów – leczenie

Skoro leczenie zwyrodnienia stawów faktycznie sprowadza się do łagodzenia bólu, to lekarze stosują metody niefarmakologiczne i farmakologiczne.

Jeżeli chodzi o niefarmakologiczne metody leczenia osteoporozy, to wymienić należy:

  • fizjoterapię – pod okiem fizjoterapeuty pacjent uczy się wykonywać ćwiczenia, które przynoszą ulgę, a to dlatego, że łagodzą ból,
  • krioterapię – leczenie zimnem również przynosi efekty, bo ból jest mniej odczuwalny,
  • stosowanie wkładek ortopedycznych – wkładki stabilizują staw, a to także przyczynia się do zmniejszenia bólu,
  • dobrze zbilansowaną dietę – nadwaga jest czynnikiem sprzyjającym wystąpieniu osteoporozy i dlatego osobom, które mają nawet kilka kilogramów więcej zaleca się wdrożenie diety.

Leczenie farmakologiczne sprowadza się do zastosowania tabletek przeciwbólowych i maści stosowanych miejscowo o działaniu przeciwzapalnym. Najczęściej lekarze zapisują pacjentom:

  • Diclofenac i Piroxicam – to niesteroidowe leki przeciwzapalne o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym dostępne w formie m.in. żelu, które należy stosować kilka razy dziennie,
  • Paracetamol, Ibuprofen czy Ketoprofen – leki w formie tabletek, które pacjent musi stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, a to dlatego, że mogą one powodować niepożądane skutki uboczne,
  • opioidy – leki przeciwbólowe, które pacjent może stosować jedynie przez krótki okres, a to ze względu na możliwość uzależnienia się,
  • kwas hialuronowy – wstrzykuje się go do wnętrza stawu, a pacjent odczuwa długotrwałą ulgę – ból ustępuje na okres nawet pół roku.

Aby uzyskać optymalny efekt, specjaliści często łączą leki z ćwiczenia, ale ostateczny kształt leczenia zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie