Jak rozpoznać niski poziom magnezu w organizmie?

Piotr Kowalczyk
04.03.2019

To składnik, który pełni nieocenioną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i mięśni. Sprawdź, kiedy możesz mieć jego obniżony poziom i jak uzupełnić elektrolity w błyskawicznym tempie.

Do obniżonego poziomu magnezu może dojść bardzo łatwo. Najczęściej, gdy zbyt ciężko trenujesz, intensywnie pracujesz nad projektem w pracy lub uczelni, czy też podczas upałów. O ile skutki jego obniżonego poziomu są bardzo subtelne i czasem możesz je łatwo przegapić, jest kilka rzeczy, które może Ci zasugerować, że jego poziom nie jest tak wysoki, jak powinien.

 1. Problemy z koncentracją

Jeśli pojawiają się nagle i nie możesz połączyć ich ze stresem, przesileniem wiosennym czy czymś nietypowym w swoim życiu, powodem może być obniżony poziom magnezu. Magnez pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, dlatego jego niższy poziom może wiązać się z pogorszeniem koncentracji. Aby go podnieść, jedz pokarmy bogate w magnez, jak czekolada czy kasza gryczana. Sięgnij też po wody wysokomineralizowane zamiast źródlanych lub elektrolity do picia.

 2. Gorsze wyniki na siłowni

Magnez jest pomocny w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego. Częste treningi, w trakcie których tracisz go dużo wraz z potem, mogą prowadzić do gorszego funkcjonowania układu mięśniowego. Właśnie dlatego tak ważne jest dbanie o prawidłowe nawodnienie organizmu i poziom elektrolitów. Jak uzupełnić elektrolity? Nawadniaj organizm i uzupełniaj niezbędne mikrooelementy zarówno przed treningiem, jak i już po nim. Najlepiej robią to izotoniki i rozpuszczalne elektrolity do picia.

 3. Uczucie znużenia

Brak energii, gorszy nastrój i poczucie zmęczenia niezależne od tego, jak długo śpisz, mogą również być sygnałem tego, że poziom magnezu w Twoim organizmie jest niższy niż zazwyczaj. To dlatego, że magnez odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Aby zmniejszyć uczucie znużenia, postaraj się podnieść jego poziom. Najszybciej zrobią to napoje bogate w ten pierwiastek, jak woda kokosowa czy elektrolity do picia z jego zawartością.

 4. Poczucie ciągłego pragnienia

Wypijasz dwa, trzy litry płynów dziennie, a masz wrażenie, że woda przez Ciebie „przepływa” i w ogóle nie czujesz, że zaspokajasz pragnienie? Bardzo często dzieje się tak w upały, gdy organizm się przegrzeje i tracisz elektrolity. Wtedy zwykła woda ich nie uzupełnia, stąd to nieprzyjemne wrażenie. Czym nawodnić organizm w takim wypadku? Prawdopodobnie oprócz magnezu, utracił on też inne cenne elektrolity, jak potas, wapń czy sód. Dlatego włącz do diety potrawy i napoje bogate w te wszystkie pierwiastki.

 

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/73839,magnez
  2. http://www.medonet.pl/zdrowie,elektrolity---co-to-takiego-,artykul,1725133.html
  3. medicalnewstoday.com

 

 

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie