Jak zapobiegać infekcjom pęcherza u kobiet

Piotr Kowalczyk
26.08.2016

Zapalenie pęcherza to jedna z najczęstszych infekcji układu moczowego u kobiet. Niestety bywa nawrotowe i potrafi skutecznie  uprzykrzyć życie. Jak leczyć takie zakażenia i co robić, by nie nawracały?

Przyczyny zapalenia pęcherza u kobiet

Kobiety chorują na zapalenie pęcherza zdecydowanie częściej, niż mężczyźni. Wynika to z ich budowy anatomicznej. Cewka moczowa jest o kilkanaście centymetrów krótsza niż u panów, dlatego bakterie mają do przebycia mniejszy dystans. Blisko 90% zakażeń pęcherza moczowego wywoływanych jest przez bakterię Escherichia coli, która występuje w przewodzie pokarmowym. O ile w jelitach jest niegroźna, to jeśli z cewki moczowej trafi do pęcherza, zaczynają się kłopoty.

Infekcje pojawiają się najczęściej jesienią oraz zimą i są skutkiem przemarznięcia. Jeśli Twoje okolice intymne narażone są na zimno i wiatr np. przez nieodpowiedni ubiór, wówczas najpewniej dojdzie do nieprzyjemnego zakażenia.

Ponadto do infekcji pęcherza przyczynia się też nieodpowiednia higiena, np. używanie nieodpowiednich płynów do miejsc intymnych albo stosowanie podrażniających tamponów czy podpasek.

Objawy zapalenie pęcherza

Kto choć raz miał zakażony pęcherz, wie, jak bardzo nieprzyjemna jest to dolegliwość. Objawy są bardzo dokuczliwe, a zaliczamy do nich:

  • pieczenie w trakcie oddawania moczu
  • ból w podbrzuszu, nad spojeniem łonowym
  • silne i częste parcie na pęcherz
  • wzrost temperatury
  • nietrzymanie moczu

Zdarzają się również sytuacje, że infekcja przebiega bezobjawowo. Wówczas bakterie wykryjesz jedynie za pomocą badania ogólnego i bakteriologicznego moczu.

Leczenie zapalenia pęcherza

Przy zapaleniu pęcherza najważniejsze jest szybkie wyeliminowanie z dróg moczowych groźnych bakterii. W tym celu powinnaś bardzo dużo pić, najlepiej niegazowanej wody i herbat ziołowych. Moczopędnie działają napary m.in. z porzeczki, skrzypu i brzozy. Jedz też żurawinę albo jej preparaty. Ma ona działanie przeciwbakteryjne i jest silnym antyoksydantem.

W złagodzeniu bólu pomoże też Tobie zastosowanie nasiadówek z ziół, takich jak rumianek, sosna., skrzyp polny czy szałwia.

Pomocne mogą się też okazać leki, które bez recepty kupisz w aptece. Zawarta w nich substancja czynna szybko usunie bakterie z moczu i przyniesie ulgę. Jeśli jednak dolegliwości nie ustępują, wybierz się do lekarza, który przepisze mocniejsze preparaty na receptę.

Jak zapobiegać zakażeniom układu moczowego 

Infekcje pęcherza nie będą nawracać, jeśli odpowiednio zadbasz o swój układ moczowy. Pij duże ilości płynów, szczególnie wody niegazowanej, która będzie wypłukiwać bakterie z organizmu.

Wzbogać też codzienną dietę o żurawinę. Możesz jeść suszone owoce albo pić sok z tego cennego owocu. W aptekach dotępne są też specjalne preparaty w tabletkach.

Używaj tylko sprawdzonych produktów do higieny intymnej. Unikaj nylonowej bielizny, która może podrażniać cewkę moczową.

Dbaj o to, żeby nie przeziębić się. Jesienią i zimą pamiętaj o ciepłej bieliźnie i nigdy nie chodż z odkrytymi plecami. Gdy przemoczysz nogi, wygrzej je w misce z gorącą wodą i załóż wełniane skarpety.

Infkecje pęcherza często nawracją, ale przy zastosowaniu powyższych rad jest spora szansa na ich uniknięcie albo zminimalizowanie. Najważniejsze to systematycznie dbać o swój układ moczowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie