Krwawiące dziąsła to nie tylko objaw złej higieny.

Piotr Kowalczyk
20.07.2019

Najczęstszą przyczyną krwawiących dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niewłaściwa technika szczotkowania oraz nieużywanie nici dentystycznych ani irygatorów powoduje powstawanie płytki nazębnej, czyli bakterii osadzających się na zębach i linii dziąseł. Lecz krwawiące dziąsła mogą mieć wiele innych przyczyn.

Jakie jeszcze mogą być przyczyny krwawiących dziąseł?

Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania i nie tylko, mogą być objawem anemii. Anemia jest nazywana również niedokrwistością, jest to stan chorobowy, w którym dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny i liczby czerwonych krwinek, czyli erytrocytów. Związane jest to najczęściej z niedoborem żelaza. Anemię może powodować także choroba nowotworowa, zaburzenia produkcji płytek krwi oraz wiele innych czynników.

Problemy z krwawiącymi dziąsłami mają również osoby chorujące na cukrzycę. Często zdarza się, że w przebiegu tej choroby pojawiają się zakażenia pleśniawkami w jamie ustnej.

Osoby, u których występują niedobory witamin, także często zmagają się z problemem jakim są krwawiące dziąsła. Ważną rolę pełni witamina C, która bierze udział w regeneracji tkanki łącznej. Tkanka łączna jest niezbędna w walce z infekcjami dziąseł. Witamina K również jest ważna dla zdrowych dziąseł, a jej niedobory powodują najczęściej kuracje antybiotykowe.

Krwawiące dziąsła występują u chorych z ostrym stanem zapalnym oraz marskością wątroby. Jest to efekt zaburzeń funkcji płytek krwi. Niestety krwawienie nie ogranicza się tylko do dziąseł- dotyczy to również innych błon śluzowych.

Przyczyną problemów z dziąsłami może być także predyspozycja genetyczna. Nie chodzi tu o dziedziczenie jednego genu odpowiadającego za paradontozę, lecz o posiadaczy genów odpowiadających za zwiększoną produkcję interleukiny-1, białka biorącego udział w rekcjach zapalnych. Zatem dziedziczna jest podatność na tę chorobę, a nie sama choroba.

Zapalenie dziąseł dotyczy także kobiet w ciąży, jest to związane w podwyższonym poziomem progesteronu. Dziąsła są wtedy bardzo wrażliwe i łatwo je uszkodzić podczas szczotkowania i nitkowania. Kobiety w ciąży powinny regularnie odwiedzać stomatologa, który sprawdzi stan jamy ustnej i usunie kamień nazębny.

Co na krwawiące dziąsła?

Przede wszystkim odpowiednia higiena- oprócz szczotkowania zębów, należy używać nici dentystycznej lub irygatora. Poza tym trzeba odwiedzać stomatologa niezwłocznie po zaobserwowaniu jakichkolwiek zmian lub dolegliwości w jamie ustnej.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.