Najczęstszą przyczyną krwawiących dziąseł jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Niewłaściwa technika szczotkowania oraz nieużywanie nici dentystycznych ani irygatorów powoduje powstawanie płytki nazębnej, czyli bakterii osadzających się na zębach i linii dziąseł. Lecz krwawiące dziąsła mogą mieć wiele innych przyczyn.
Krwawiące dziąsła podczas szczotkowania i nie tylko, mogą być objawem anemii. Anemia jest nazywana również niedokrwistością, jest to stan chorobowy, w którym dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny i liczby czerwonych krwinek, czyli erytrocytów. Związane jest to najczęściej z niedoborem żelaza. Anemię może powodować także choroba nowotworowa, zaburzenia produkcji płytek krwi oraz wiele innych czynników.
Problemy z krwawiącymi dziąsłami mają również osoby chorujące na cukrzycę. Często zdarza się, że w przebiegu tej choroby pojawiają się zakażenia pleśniawkami w jamie ustnej.
Osoby, u których występują niedobory witamin, także często zmagają się z problemem jakim są krwawiące dziąsła. Ważną rolę pełni witamina C, która bierze udział w regeneracji tkanki łącznej. Tkanka łączna jest niezbędna w walce z infekcjami dziąseł. Witamina K również jest ważna dla zdrowych dziąseł, a jej niedobory powodują najczęściej kuracje antybiotykowe.
Krwawiące dziąsła występują u chorych z ostrym stanem zapalnym oraz marskością wątroby. Jest to efekt zaburzeń funkcji płytek krwi. Niestety krwawienie nie ogranicza się tylko do dziąseł- dotyczy to również innych błon śluzowych.
Przyczyną problemów z dziąsłami może być także predyspozycja genetyczna. Nie chodzi tu o dziedziczenie jednego genu odpowiadającego za paradontozę, lecz o posiadaczy genów odpowiadających za zwiększoną produkcję interleukiny-1, białka biorącego udział w rekcjach zapalnych. Zatem dziedziczna jest podatność na tę chorobę, a nie sama choroba.
Zapalenie dziąseł dotyczy także kobiet w ciąży, jest to związane w podwyższonym poziomem progesteronu. Dziąsła są wtedy bardzo wrażliwe i łatwo je uszkodzić podczas szczotkowania i nitkowania. Kobiety w ciąży powinny regularnie odwiedzać stomatologa, który sprawdzi stan jamy ustnej i usunie kamień nazębny.
Przede wszystkim odpowiednia higiena- oprócz szczotkowania zębów, należy używać nici dentystycznej lub irygatora. Poza tym trzeba odwiedzać stomatologa niezwłocznie po zaobserwowaniu jakichkolwiek zmian lub dolegliwości w jamie ustnej.
Artykuł partnera