Które leki powinnaś przyjmować wieczorem?

Krzysztof Jagielski
20.11.2019

Pora przyjmowania leków nie jest wcale sprawą drugorzędną. Okazuje się, że ważne jest nie tylko to, aby zachować odpowiednie przerwy pomiędzy kolejnymi dawkami, ale także zwrócić uwagę na to, o której godzinie przyjmujemy tabletkę. Jak wynika z najnowszych badań naukowców, niektóre leki dużo lepiej oddziałują na organizm, gdy są przyjmowane wieczorem, na krótko przed zaśnięciem. Sprawdź, o jakich lekach mowa.

Leki na nadciśnienie

Celem jest to, aby zapobiec gwałtownym skokom ciśnienia po przebudzeniu, co jest zjawiskiem w pełni naturalnym. Przyjmując leki na nadciśnienie przed zaśnięciem, pacjent zapewnia sobie spokojniejszy sen, lepszą regenerację oraz chroni się przed złym samopoczuciem o poranku. Szczególnie zalecane jest wieczorne przyjmowanie beta-adrenolityków oraz inhibitorów ACE.

Leki na refluks

Osoby chorujące na refluks muszą przyjmować różnego rodzaju specyfiki hamujące produkcję kwasu żołądkowego. Okazuje się, że najlepszą porą są okolice godziny 18, ale koniecznie przed zjedzeniem kolacji. Z przeprowadzonych badań wynika, że znacząco łagodzi to dolegliwości związane z refluksem. Ponadto wprowadzenie takiego reżimu minimalizuje ryzyko otyłości, ponieważ organizm będzie mieć dość czasu na metabolizm składników odżywczych.

Leki na reumatoidalne zapalenie stawów

Jest to bardzo nieprzyjemna choroba, która znacząco ogranicza aktywność życiową. Cierpiące na nią osoby zwykle przyjmują leki na bazie ibuprofenu lub naproksenu. Takie specyfiki również najlepiej jest stosować wieczorem. Ich działanie jest bowiem opóźnione (efekty można odczuć dopiero po kilku godzinach), co może powodować trudności z zaśnięciem i niespokojny sen w nocy, a także skutkować silnym bólem po przebudzeniu.

Paracetamol

Popularny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy jest bardzo bezpieczny dla organizmu (oczywiście w rozsądnej dawce), ale także paracetamol najlepiej jest przyjmować wieczorem. Dlaczego? Chodzi o ochronę wątroby i innych organów, które są narażone na działanie enzymu NAPQI. Ludzka wątroba produkuje go najwięcej w godzinach rannych, a paracetamol dodatkowo ją do tego stymuluje. Stąd zaleca się, aby w miarę możliwości przyjmować środki na bazie paracetamolu wieczorem lub przynajmniej późnym popołudniem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie