Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jej operacyjne usunięcie przez lekarza chirurga. Ostatnio jednak nadzieją dla chorych pacjentów stała się nowina o wynalezieniu innowacyjnych kropli, które miałyby skutecznie pomóc w leczeniu zaćmy. Nie są to jednak potwierdzone informacje. Leczeniem farmakologicznym bowiem można jedynie spowolnić proces rozwoju choroby, a nie całkowicie ją usunąć.
Katarakta jest jedną z najczęściej występujących chorób degeneracyjnych oczu. Pojawia się głównie u osób w starszym wieku – u kobiet po 60. roku życia. Zaćma jest mętnieniem soczewki, czyli części gałki ocznej – elastycznego elementu znajdującego się między tęczówką a ciałkiem szklistym. Do jej głównych zadań zależy załamywanie promieni słonecznych, by tworzyć odwrócony i pomniejszony obraz na siatkówce, a także umożliwianie ostrego widzenia przedmiotów, które położone są w różnych odległościach (zjawisko akomodacji, czyli dostosowywania się oka do wyraźnego widzenia z bliska i z daleka). Powstające plamki i męty na soczewce powodują stopniowe pogarszanie się wzroku.
Pierwszym zauważalnym symptomem choroby soczewki jest stopniowe pogarszanie się wzroku. Chorzy mają wrażenie, jakby patrzyli przez przybrudzoną szybę, „przez mgłę”, mają chęć ciągłego pocierania oczu. Cechą charakterystyczną dla zaćmy jest również brak wrażliwości na barwy. Co więcej, nieleczona katarakta może doprowadzić do ślepoty, a nawet zaniku gałki ocznej.
Krople do oczu na zaćmę mogą jedynie spowolnić rozwój choroby. Leczenie farmakologiczne nie gwarantuje jej cofnięcia, a znajduje swoje zastosowanie jedynie w przypadku zaćmy starczej korowej. Na inne postaci tej choroby mogą oddziaływać nieco słabiej. Takie leki mogą być stosowane przez wiele miesięcy. Dowiedz się jak szybko skutecznie leczyć zaćmę: https://www.kardiotel.pl/artykuly/52-okulistyka-operacje/91-leczenie-zacmy.
Naukowcy pracują nas innowacyjnymi kroplami do oczu na bazie roztworu lanosterolu o właściwościach rozpuszczających zaćmę. Ich skuteczność była eksperymentalnie przeprowadzana na zajętych chorobowo soczewkach ludzkich, psich i króliczych. Wykazano, że aplikacja na chore soczewki spowodowała zmniejszenie zaawansowania zaćmy, a czasem nawet eliminowała ją stuprocentowo. Obecnie naukowcy nadal pracują nad udoskonalaniem preparatu.
Artykuł partnera