Nadmiernie się pocisz? Sprawdź, jak sobie poradzić z tym problemem

Marek Szydełko
20.06.2018

Nadmierna potliwość bez wątpienia jest bardzo wstydliwą przypadłością. Gdy oblewasz się potem, od razu czujesz się nieświeżo, masz też wrażenie, że wszyscy odruchowo odsuwają się od Ciebie. Nie powinnaś tego akceptować. Istnieją skuteczne sposoby na poradzenie sobie z problemem nadmiernej potliwości. Pamiętaj jednak, że czasami niezbędna będzie konsultacja z lekarzem.

O czym może świadczyć nadmierna potliwość?

Wbrew pozorom to nie tylko problem estetyczny i higieniczny. Nadmierna potliwość może być także objawem choroby. Najczęściej w grę wchodzą zaburzenia pracy układu nerwowego i tarczycy, zmiany hormonalne, a także cukrzyca. Dlatego jeśli non-stop oblewasz się potem, nawet w chłodniejsze dni, powinnaś jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Nadmierna potliwość może być profesjonalnie leczona. Zwykle wykorzystuje się do tego leki zawierające chlorek glinu. Skuteczną metodą terapii jest również poddanie się zabiegowi wstrzyknięcia botoksu (czyli toksyny botulinowej) pod skórę w miejscach, które zawierają najwięcej gruczołów potowych (stopy, dłonie, okolice pach).

Co możesz zrobić od razu?

Jeśli nadmierna potliwość pojawia się u Ciebie w sytuacjach stresowych oraz w ciepłe dni, to raczej problem nie ma związku z kondycją organizmu. Wówczas powinnaś zacząć od zaawansowanego dbania o higienę.

Latem kąpiel raz dziennie może być stanowczo niewystarczająca. Powinnaś brać prysznic rano i wieczorem, a w ciągu dnia obmywać miejsca na ciele, które najmocniej się pocą. Chodzi przede wszystkim o dłonie i stopy. W ten sposób znacząco ograniczysz przykry zapach, co pozytywnie wpłynie na Twoją pewność siebie.

W zapanowaniu nad potem pomogą Ci także popularne antyperspiranty. Nie myl ich z dezodorantami, których rolą jest wyłącznie maskowanie przykrego zapachu. Antyperspiranty zawierają tzw. blokery potu, przede wszystkim wspomniany już chlorek glinu. Ograniczają aktywność gruczołów potowych, co przekłada się na wyraźnie mniejszą produkcję potu.

Pamiętaj jednak, że antyperspirant nie może zastąpić mycia się. Używaj go wyłącznie w sytuacjach, gdy nie masz możliwości wzięcia prysznica, czyli np. podczas wyjazdu czy w biurze. W dni wolne staraj się natomiast rezygnować z takiego wspomagania, ponieważ zbyt częste blokowanie ujścia gruczołów potowych nie jest korzystne dla organizmu – uniemożliwia bowiem regulowanie temperatury ciała.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie