Nietrzymanie moczu – jak skutecznie leczyć?

Mateusz Nowak
05.03.2019

Nietrzymanie moczu jest jedną z najbardziej wstydliwych chorób. Zwykle nie przyznajemy się, że cierpimy na NTM, nawet lekarzowi, a dolegliwość tę można leczyć – często z dobrym skutkiem. Poniżej kilka sposobów, które warto przetestować i rzucić wyzwanie chorobie.

Nietrzymanie moczu można leczyć, a w wielu przypadkach nawet wyleczyć całkowicie. Warto zatem szukać pomocy i umówić się na wizytę kontrolną do lekarza internisty lub urologa. Przede wszystkim należy regularnie ćwiczyć mięśnie brzucha, ale specjalista zdecyduje, czy konieczne będzie też zażywanie leków, fizjoterapia albo operacja.

Zwykle na nietrzymanie moczu cierpią kobiety, ale dotyka ono również mężczyzn. Uchodzi za chorobę wieku senioralnego, lecz może zacząć dokuczać znacznie wcześniej – u młodych kobiet może wystąpić nietrzymanie moczu po porodzie lub w wyniku operacji albo zażywania różnych leków. Metoda leczenia zależy zwykle od stopnia zaawansowania choroby i typu nietrzymania moczu.

Trening mięśni dna macicy

Ćwiczenia mięśni Kegla powinna wykonywać każdy kobieta, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jeśli będą one mocne, nie grozi nam np. nietrzymanie moczu po porodzie. Również panie cierpiące na wysiłkowe nietrzymanie moczu zaczynają leczenie właśnie od wzmacniania mięśni dna macicy. Dzięki nim pęcherz utrzymuje się we właściwym miejscu, a narząd pracuje prawidłowo.

Warto każdą chwilę poświęcić na wykonywanie ćwiczeń – trzeba to robić codziennie: siedząc przy stole, czekając na stacji kolejowej, w tramwaju itd. Polegają one na zaciskaniu mięśni w taki sposób, jakbyśmy próbowali zatrzymać strumień moczu.

Trening pęcherza moczowego

Dla pacjentów z parciami naglącymi odpowiedni będzie trening pęcherza moczowego. Polega on na oddawaniu moczu w określonych godzinach. Z biegiem czasu zwiększa się przerwy. Ćwiczenie warto wykonywać profilaktycznie albo gdy dokucza nam np. nietrzymanie moczu po porodzie.

Pesarium oraz ciężarki dopochwowe

Kobiety cierpiące z powodu wysiłkowego NTM mogą też napinać mięśnie w inny sposób. Możliwe jest założenie w pochwie pesarium – to specjalny krążek regulujący oddawanie moczu. Można też założyć ciężarek w kształcie stożka, który należy utrzymać przez pół godziny, napinając mięśnie macicy. Z biegiem terapii wybiera się coraz większy ciężarek. Cały proces leczenia trwa nawet kilka miesięcy.

Ciężarki dopochwowe dają feedback czuciowy. Jeśli ciężarek zaczyna się wysuwać z pochwy, należy skurczyć mięśnie dna miednicy. Przy regularnym wykonywaniu takich czynności mięśnie wzmacniają się. Na początku zwykle udaje się utrzymać ciężarek przez raptem minutę, ale codzienny trening szybko przynosi efekty i czas ten się wydłuża.

Biofeedback

Terapia behawioralna to dostarczanie informacji zwrotnej – sygnałów niepożądanych oraz pożądanych – o zmianach stanu fizjologicznego. Są one kontrolowane i monitorowane przez specjalną aparaturę, która jest wyposażona m.in. w sondy dopochwowe lub doodbytnicze. Wizualizacja sygnałów oraz efekty dźwiękowe ułatwiają zrozumienie pracy i roli podlegających kontroli mięśni, a także pomagają nad nimi zapanować.

Elektrostymulacja

Elektrostymulacja wywołuje skurcz zwieracza zewnętrznego cewki moczowej oraz dźwigaczy odbytu. Dochodzi zatem do zaciśnięcia, a ciśnienie wewnątrzcewkowe rośnie. Mięśnie dna macicy wzmacniają się i zaczynają pełnić swoją funkcję na nowo. Elektrostymulację można stosować po parę godzin dziennie przez kilka miesięcy albo po kilkanaście minut dwukrotnie w ciągu dnia przez kilka tygodni.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie