Osteoporoza – czy jest się czego bać? Najważniejsze informacje.

Maciej Piwowski
12.03.2020

Osteoporoza jest chorobą dotykającą głównie osoby starsze. Najczęściej występuje u kobiet znajdujących się w okresie menopauzy lub po jej przejściu. To układowa choroba szkieletu, która powoduje zmniejszenie masy tkanki kostnej i obniżenie jej jakości.

Osteoporoza może prowadzić do zwiększonej łamliwości kości. Długo pozostaje bezobjawowa i najczęściej diagnozuje się ją przy pierwszym złamaniu, które nie wystąpiłoby u osoby zdrowej. 
Warto dowiedzieć się czym jest osteoporoza i jak można jej zapobiegać. 

Kto najczęściej choruje na osteoporozę?

Osteoporoza najczęściej dotyka osób w podeszłym wieku. I choć częściej występuje wśród kobiet, szczególnie w okresie menopauzy, to równie niebezpieczna jest dla starszych mężczyzn. Wśród czynników powodujących ryzyko wystąpienia choroby znajdują się także predyspozycje genetyczne i rasowe. Na osteoporozę częściej chorują przedstawiciele rasy kaukaskiej oraz Azjaci. Mogą ją również powodować zaburzenia hormonalne, choroby układu pokarmowego, oddechowego oraz nerek, a także niektóre leki, zwłaszcza glikokortykosteroidy – dowiedz się więcej na: https://calperos.pl/o-osteoporozie

Co powoduje osteoporozę?

Utrata tkanki kostnej zaczyna się po ukończeniu 30. roku życia i pogłębia się z kolejnymi latami. U kobiet przechodzących menopauzę obniża się poziom estrogenu, odpowiedzialnego m.in. za tworzenie tkanki kostnej. Jego niedobór powoduje kruchość i łamliwość kości, dlatego w tym czasie powinny one szczególnie zadbać o podwyższenie dawki przyjmowanego wapnia. Można to zrobić np. za pomocą suplementów diety, takich jak Calperos.

Jak zapobiegać osteoporozie?

Aby uchronić się przed osteoporozą, należy przede wszystkim odpowiednio wcześnie zadbać o profilaktykę zdrowotną. Lekarz pierwszego kontaktu może przepisać skierowanie na densytometrię, czyli badanie gęstości tkanki kostnej i z takiego badania powinny skorzystać szczególnie osoby należące do grupy ryzyka.

Istnieją jednak działania profilaktyczne, które można podjąć we własnym zakresie, np.:

- stosowanie diety bogatej w wapń. Znajduje się on w nabiale, roślinach strączkowych i kapustnych, rybach morskich, orzechach, kaszach, a także olejach lnianym i rzepakowym oraz oliwie;

- aktywność fizyczna. Wśród aktywności, które najlepiej wpłyną na kondycję kości, są m.in. joga, ćwiczenia aerobowe czy oporowe o umiarkowanej intensywności;

- utrzymanie prawidłowej wagi ciała. Ryzyko wystąpienia osteoporozy jest większe u osób z niedowagą, dlatego kontrolowanie odpowiedniego poziomu tkanki tłuszczowej w organizmie jest bardzo ważne.

- rezygnacja z nałogów. Palenie papierosów, picie nadmiernej ilości kawy oraz alkoholu zmniejsza ilość wapnia w organizmie, który jest podstawowym materiałem budulcowym kości. Około 99% wapnia z całego organizmu znajduje się w kościach i zębach.

- stosowanie regularnej suplementacji wapnia, w postaci preparatów takich jak Calperos.

Osteoporoza jest najczęściej występującą chorobą kości, dotyka ona zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Na szczęście profilaktyka jest mało wymagająca i niekosztowna, a suplementy ją wspierające łatwo dostępne. Jeśli podejmiemy profilaktykę wystarczająco wcześnie, nie powinniśmy bać się osteoporozy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie