Problemy z nadwrażliwymi dziąsłami? Przyczyn może być wiele.

Jerzy Biernacki
18.07.2019

Choroby dziąseł to częsta przypadłość, które trzeba leczyć, ponieważ mogą prowadzić do poważnych schorzeń. Zanim dojdzie do groźnych konsekwencji, warto dowiedzieć się jakie czynniki negatywnie wpływają na kondycję dziąseł.

Pierwsze symptomy problemów z dziąsłami.

Gdy pojawi się zaczerwienienie, obrzęk i krwawienie dziąseł podczas mycia zębów, może to świadczyć o zapaleniu dziąseł. Poza tym może występować także bolesność dziąseł a takie odsłanianie się szyjek zębowych. U niektórych przypadków może pojawiać się nawracający i nieprzyjemny zapach z ust oraz uczucie nieprzyjemnego posmaku w ustach.

Przyczyny chorób dziąseł.

Najczęstszą przyczyną chorób dziąseł jest powstawanie płytki nazębnej, która jest lepką, warstwą bakterii nieustająco tworzącą się na powierzchni zębów.

Płytka nazębna tworzy się, żywiąc się węglowodanami, które powstają z pożywienia o wysokim indeksie glikemicznym. Głównie są to produkty takie jak: cukier biały, biały ryż, pieczywo, ziemniaki.

Udowodniono, że niedobór niektórych składników w pożywieniu także może wpływać na powstawanie płytki nazębnej. Do tych składników należy: koenzym Q10, witamina C, kwasy Omega-3, wapń i witamina D, witaminy z grupy B.

Ponadto, aby zadbać o zdrowe dziąsła, warto pozbyć się amalgamatowych plomb zębowych, które niewątpliwie sprzyjają powstawaniu bakterii.

Szacuje się, że palenie papierosów przyczynia się do około połowy przypadków zapaleń przyzębia oraz zwiększa czterokrotnie ryzyko pojawienia się zakażeń bakteryjnych.

Kolejnym negatywnym czynnikiem dla zdrowych dziąseł jest oddychanie przez usta, szczególnie w nocy. Prowadzi to do wysychania śliny, która chroni przed wnikaniem bakterii. Mniejsze wydzielanie śliny powoduje także stres.

Wykazano, że stosowanie doustnej antykoncepcji zwiększa ilość bakterii w jamie ustnej, a to przyczynia się to częstych chorób przyzębia. Tak samo mogą działać leki przeciwdepresyjne oraz przeciw przeziębieniowe.

Problemy z dziąsłami bardzo często miewają dziewczyny w okresie dojrzewania oraz kobiety przed miesiączką. Jest to związane z podwyższonym progesteronem oraz estrogenami. Wpływają one na przekrwienie i obrzęk dziąseł, co sprzyja stanom zapalnym. Pojawia się wtedy opuchnięcie i krwawienie dziąseł. Kobiety w ciąży również mają podwyższony progesteron, więc obrzęk i krwawienie dziąseł również występuje bardzo często. Poza tym u kobiet w ciąży dochodzi także do powstawania tzw. Kieszonek zębowych, w których kumulują się bakterie. Ważne jest, aby w tym czasie regularnie odwiedzać stomatologa.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie