Rodzaje badań laboratoryjnych

Marek Szydełko
04.03.2021

Badania laboratoryjne należą do podstawowych elementów diagnostyki większości schorzeń i nieprawidłowości pracy naszego organizmu. Najczęściej wykonuje się je z krwi oraz z moczu. Wśród badań laboratoryjnych możemy rozróżnić te podstawowe, określające najważniejsze parametry naszego ciała oraz te bardziej szczegółowe, specjalistyczne wykonywane w razie podejrzenia określonych nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

Podstawowe badania laboratoryjne

Jednym z pierwszych laboratoryjnych badań podstawowych zalecanych przez lekarza jest morfologia krwi. Jest to badanie, które pozwala na określenie składu krwi, w tym między innymi ilości poszczególnych typów krwinek, płytek krwi, poziomu hemoglobiny czy odsetka poszczególnych linii komórkowych (podczas badania z wymazem). Dzięki tej analizie możliwe jest zdiagnozowanie licznych nieprawidłowości w tym pojawiających się stanów zapalnych, niedokrwistości czy poważnych chorób jak białaczka. 

Innym badaniem, które pozwala określić stan naszego organizmu jest oznaczenie poziomu elektrolitów jak sodu czy potasu, mających wpływ na gospodarkę wodno- elektrolitową. Ważnymi badaniami podstawowymi są także wskaźniki zapalne CRP i OB., poziom glukozy we krwi na czczo, cholesterol całkowity, HDL, LDL i tiglicerydy – określające stan gospodarki lipidowej, ale i parametry wątrobowe jak Aspat Alat bądź GGTP czy nerek typu kreatynina. Ważnym wskaźnikiem stanu zdrowia jest także badanie ogólne moczu, które należy wykonać na czczo.

W zależności od badania, każdy parametr określany jest przez normy. Przedstawione wraz z wynikiem badań są one dopasowane do płci czy stanu fizjologicznego osoby badanej  - dla przykładu, u kobiet w różnych dniach cyklu poziom określonych parametrów może się znacząco różnić.

Jakie badania krwi należy robić?

To które z badań diagnostycznych należy wykonać zależy od decyzji lekarza, jednak każdy z nas powinien raz do roku wykonać co najmniej bazowy wachlarz badań podstawowych celem upewnienia się, czy organizm pracuje prawidłowo. Niektóre z badań zalecane są przez lekarza w razie wystąpienia pewnych dolegliwości, dzięki czemu może on potwierdzić lub wykluczyć swoje podejrzenia odnośnie potencjalnej diagnozy. Dobrze ukierunkowana diagnostyka pozwala sprawnie ocenić stan zdrowia pacjenta, dlatego nie należy wykonywać ich na własną rękę. Warto również pamiętać, iż każda grupa wiekowa, płeć czy stan fizjologiczny może wymagać odmiennych badań diagnostycznych, stąd warto kierować się zaleceniami lekarza.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie