Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego, które wykazują niezwykłe właściwości. Jest zaliczane do superfoods, czyli do produktów pozytywnie wpływających na zdrowie człowieka. Jego właściwości są bardzo szerokie, zaczynając od skóry, aż po układ pokarmowy.
Te malutkie nasionka zawierają wiele składników odżywczych, takie jak: błonnik, witaminy z grupy B, witamina E, witamina A, magnez, cynk, żelazo, wapń, a także kwasy omega-3. Są one stosowane w leczeniu układu krążenia, chorób skóry oraz alergii. Siemię może obniżać poziom złego cholesterolu, reguluje poziom cukru we krwi oraz łagodzi objawy menopauzy. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe oraz przeciwnowotworowe. Działa także leczniczo na cały układ pokarmowy.
Siemię na zgagę i inne problemy żołądkowe.
Błonnik zawarty w siemieniu lnianym pomaga w zaparciach, działa osłonowo na żołądek. Hamuje również biegunki i wzdęcia. Jest stosowany na zgagę, czyli w przypadku nadmiernego wytwarzania kwasu solnego w żołądku. Lecz pomaga nie tylko na zgagę, biegunki czy zaparcia- jest również wykorzystywane w leczeniu nieżytu żołądka i dwunastnicy oraz chorobie wrzodowej. Siemię lniane jest polecane przy nadkwasocie, refluksie żołądkowo- przełykowym.
Siemię lniane ma właściwości żelujące i to właśnie one są wykorzystywane w kosmetyce. Do przygotowywania żelu należy zagotować 2 łyżki siemienia z 250 ml wody. Po odsączeniu nasion z wody uzyskujemy żel lniany, który możemy nałożyć bezpośrednio na wilgotne włosy. Taką maseczkę trzymamy około 40 minut lub nawet całą noc. Dzięki takiemu zabiegowi włosy są bardziej nawilżone i łatwiej się rozczesują. Żel lniany rozpuszczony w wodzie jest stosowany jako płukanka do włosów oraz na jego bazie przygotowuje się mgiełkę do spryskiwania włosów, którą można używać w ciągu dnia, aby nawilżyć włosy.
Regularne picie koktajlu z siemienia lnianego poprawia stan skóry. Siemię lniane jest wykorzystywane do wykonywania maseczek nawilżających do twarzy, dłoni, a także do kąpieli stóp. Można również wykonać peeling ciała z pomocą siemienia lnianego, który nie tylko złuszczy naskórek, ale nie przesuszy go, wręcz odwrotnie. Rozcieńczony żel z siemienia może służyć jako tonik do twarzy, nada cerze blasku, nawilżenia i wygładzenia. Ponadto bardzo gęsty żel świetnie sprawdzi się do depilacji, ponieważ pozwoli uniknąć podrażnieniom i zregeneruje naskórek.
Obecnie siemię lniane jest stosowane również profilaktycznie, szczególnie w celu poprawienia perystaltyki jelit oraz stanu skóry. Można je dodawać do wielu potraw, ponieważ nie zmieniają ich smaku. Siemię jest najlepiej przyswajalne w postaci zmielonej, lecz zaleca się mielić ziarna samodzielnie w domu.
Artykuł partnera