Sonda do żołądka - co to takiego?

Mariusz Siwko
06.04.2017

Sonda żołądkowa to jedno z badań, które nie należy do najprzyjemniejszych. Zwykle polega ona na wprowadzeniu zgłębnika przez nos lub usta i pobraniu soku żołądkowego przez zassanie. Sok żołądkowy poddawany jest następnie badaniom. Ale sonda może być także używana do karmienia pacjentów. Przy jakich dolegliwościach konieczna jest taka metoda działania?

Wskazania do stosowania sondy żołądkowej

Przede wszystkim sondę wykorzystuje się, aby ocenić czynność wydzielniczą żołądka, a szczególnie produkcję kwasu solnego. Takie badanie wskazane jest m. in. w przebiegu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Sonda stosowana jest również, by sprawdzić, czy chirurgiczne leczenie wrzodów żołądka jest skuteczne. Oczywiście to nie jedyne jej zastosowanie. Wymienić tu można jeszcze chociażby diagnostykę zatruć, gdzie sonda połączona jest często z płukaniem żołądka.

Drugim ważnym zastosowaniem sondy, prócz diagnostyki, jest żywienie osób, które z wielu różnych powodów nie mogą spożywać posiłków w tradycyjny sposób. Do tej grupy zalicza się np. wcześniaki, osoby z zaburzeniami połykania, osoby z zaburzeniami psychicznymi, np. jadłowstręt, a także pacjencji z zaburzeniami, będącymi skutkiem chemio- i radioterapii, np. brak apetytu czy uporczywe wymioty. Więcej o żywieniu przez sondę dowiecie się na stronie: zywieniemaznaczenie.pl.

Czasami sonda zakładana jest także po operacji brzusznej, aby odbarczyć żołądek, zmniejszyć ryzyko wystąpienia nudności i wymiotów lub zachłyśnięcia się treścią żołądkową. Wszystko to ma na celu zmniejszenie ryzyka rozejścia się rany.

Sonda żołądkowa - co musisz wiedzieć przed badaniem?

Zwykle przed badaniem z użyciem sondy żołądkowej wykonuje się badanie gastroskopowe lub badanie radiologiczne górnego odcinka przewodu pokarmowego. Musimy również pamiętać, że na 48 godzin przed wprowadzeniem sondy, nie możemy zażywać żadnych leków, chyba że lekarz nam pozwoli. Na badanie musimy także przyjść na czczo. Pacjent musi poinformować lekarza o wszelkich możliwych dolegliwościach, uczuleniu na środki służące znieczulające, cukrzycy, ciąży czy alergii.

Przebieg badania

W czasie badania pacjent jest w pozycji siedzącej. Na początku badania lekarz musi znieczulić gardło środkiem znieczulającym w sprayu, aby pozbyć się odruchu wymiotnego. Gdy środek zacznie działać, lekarz odchyla delikatnie do tyłu i do góry czubek nosa, aby wprowadzić plastikową rurkę, czyli sondę. Końcówka sondy przechodzi do podniebienia i przesuwana jest w kierunku jamy ustno-gardłowej, a następnie do żołądka.

Badanie przy pomocy sondy

Gdy opróżni się już żołądek z zalegającej treści, zasysa się sok żołądkowy, produkowany w ciągu godziny. W następnej kolejności pacjentowi wstrzykuje się podskórnie, domięśniowo lub dożylnie środek pobudzający produkcję soku żołądkowego. Sok zbierany jest przez godzinę w czterech, 15-minutowych porcjach. Każdy pacjent inaczej może reagować na podanie preparatu, niektórzy mogą odczuwać przejściowe objawy uboczne. Całe badanie przeprowadzane jest przez ok. 2,5 godziny. Wynik otrzymywany jest w formie opisowej z zapisem ilości wydzielanego kwasu.

Karmienie przy pomocy sondy

Przez wprowadzoną sondę podawany jest pokarm w formie płynnej. Jednorazowo jest to ok. 200-300 ml pokarmu o temperaturze ok. 30 stopni.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie