Suplementy diety w tabletkach. Kiedy warto je stosować?

Mateusz Nowak
31.03.2020

Wiele osób stosuje suplementy diety. Mogą one mieć formę np. witamin czy preparatów zawierających żelazo. Dostępnych jest wiele wariantów. Szczerze powiedziawszy można znaleźć suplementy na wszelkie dolegliwości. Jak pokazują statystyki aż 72% Polaków je stosuje, przy czym prawie 50% regularnie. Ale czy są one skuteczne i czy warto je zażywać? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Suplementy diety – czym są?

Suplementami diety określamy wszelkiego rodzaju środki, które mają wzbogacić bądź uzupełnić normalną dietę. Można je kupić w każdej aptece bez recepty. Ich celem ma być poprawienie stanu zdrowia, a więc nie mogą zawierać żadnych szkodliwych związków. Warto tutaj wiedzieć, że suplementy nie są lekami i najczęściej określa się je jako produkty z pogranicza. Niewątpliwie trzeba tutaj również poruszyć aspekt, że suplementy nie mogą zastąpić zdrowej i racjonalnej diety. Niestety w wielu przypadkach Polacy ich nadużywają albo zażywają środki wzajemnie hamujące swoje działanie.

Suplementy diety – ważne informacje

Suplementy nie są lekami, a więc nie podlegają tak restrykcyjnym normom, jak lekarstwa, zatem producenci nie muszą udowadniać ich skuteczności działania. Co także ważne, nie ma także przeprowadzonych badań, które sprawdzają bezpieczeństwo takich środków, szczególnie przy długotrwałym i częstym stosowaniu. Także skład jakościowy nie jest jednolity i dwa różne produkty reklamowane jako multiwitaminy mogą znacząco się od siebie różnić ilością zawartych witamin. Wielu producentów decyduje się na słaby skład jakościowy tylko po to, aby zaoszczędzić, co w dużej mierze podyktowane jest koniunkturą rynkową. Rzadziej przy ustalaniu składów rozmawia się z lekarzami, którzy powinni brać czynny udział przy ustalaniu ilości witamin czy minerałów. Nie można także stwierdzić, że suplementy poddane są różnym badaniom, w tym badaniom klinicznym czy in vivo. Ale nie można także mówić, że wszystkie suplementy są złe.

Jakie suplementy warto stosować?

Celem suplementów jest wzmocnienie efektu odżywczego bądź fizjologicznego, a więc mają poprawić stan zdrowia. Niektóre suplementy są rekomendowane w konkretnych dolegliwościach i mogą być traktowane jako środki wspomagające w leczeniu. Lekarze okuliści polecają zażywanie luteiny, która rekomendowana jest prewencyjnie, ale i dla osób cierpiących na jaskrę czy retinopatię cukrzycową. Można także zażywać produkty bogate w witaminę E i C, które wspierają odporność, a jednocześnie pozytywnie wpływają na skórę i opóźnianie procesu starzenia. Wielu lekarzy rekomenduje stosowanie żelaza u dzieci, szczególnie w przypadku słabego wyniku morfologii. Jednak trzeba pamiętać, że nie warto stosować suplementów w zbyt dużej ilości, gdyż mogą być szkodliwe.

Czytanie ulotek to podstawa

Suplementy można kupić zarówno w aptece stacjonarnej, jak i aptece www, czyli internetowej, przy czym nie należy stosować zbyt dużej ilości produktów, które mogą ze sobą kolidować. Niezbędne jest tutaj czytanie ulotek, ale również zasięgnięcie opinii lekarza bądź farmaceuty. Warto zauważyć, że niektóre produkty mogą wykluczać działanie innych bądź też je nasilać. Kolejnym ważnym aspektem jest sama zawartość danych witamin czy mikroelementów. Należy sprawdzać dokładnie ilość jednostek, tak aby nie doprowadzić organizmu do awitaminozy bądź hiperwitaminozy.

Czy warto stosować suplementy diety?

Przy zdrowej i zrównoważonej diecie nie ma konieczności stosowania suplementacji. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że większość z nas nie odżywa się dobrze, a wtedy taka suplementacja jest bardzo przydatna. Jednak trzeba zdecydowanie podkreślić fakt, że suplementy nigdy nie zastąpią zrównoważonej diety, a jednocześnie przyswajalność witamin czy mikroelementów zależy od różnych czynników. Suplementy należy przyjmować w trakcie posiłków, gdyż istnieje wtedy większa szansa, że w dużej mierze się przyswoją.

Niewątpliwie zażywanie suplementów diety może być korzystne w przypadku niedoborów. Jednak w przypadku schorzeń przewlekłych trzeba uważać z niektórymi mikroelementami. Przykładowo zbyt duża podaż wapnia może źle wpływać na pracę nerek u osób cierpiących na choroby przewlekłe. Zatem suplementy należy stosować „z głową” i zawsze konsultować się z lekarzem.

Suplementy diety w kroplach - co to? 

Witaminy w kroplach to wygodna forma suplementacji, szczególnie dla osób mających trudności z połykaniem tabletek. Są one łatwo przyswajalne przez organizm. Popularne witaminy w kroplach to między innymi witamina D3, B12 czy K2. Mogą być one przydatne dla osób o niskim poziomie tych witamin, zwłaszcza w okresach zwiększonego ryzyka niedoboru, jak zima. Witaminy w kroplach pozwalają na precyzyjne dawkowanie, co jest ważne dla osiągnięcia optymalnych poziomów witamin we krwi. Warto jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem suplementacji zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby dobrać odpowiednie dawki i uniknąć ewentualnych interakcji z innymi lekami.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie