Sygnały świadczące o tym, że masz problemy z gospodarką hormonalną

Jerzy Biernacki
19.11.2020

Hormony, zwłaszcza tarczycowe, mają ogromny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Wszelkie zaburzenia w ich gospodarce niemal natychmiast odbijają się czy to na samopoczuciu, czy wyglądzie. Objawy nieprawidłowej gospodarki hormonalne czasami są na tyle nieswoiste, że trudno jest je w pierwszej chwili powiązać z np. niedoczynnością tarczycy. Stąd tak ważne jest, abyś nie bagatelizowała przedłużających się niepożądanych reakcji organizmu. Które sygnały mogą świadczyć o problemach hormonalnych? Te szczególnie niepokojące wymieniamy w naszym poradniku.

Chroniczne zmęczenie

Często zrzucamy je na karb stresu, ciężkiego okresu w pracy czy wychowywania dzieci. Jeśli jednak odżywiasz się normalnie, masz chwilę na odpoczynek w ciągu dnia, jesteś aktywna, a mimo to non stop towarzyszy Ci uczucie skrajnego zmęczenia, może to świadczyć o niedoczynności tarczycy. Zwykle zmęczeniu towarzyszy też wzrost wagi i obniżony nastrój.

Pocenie się

Nigdy nie miałaś z tym problemu, ale od pewnego czasu zauważasz, że musisz nawet kilka razy dziennie sięgać po antyperspirant, by się odświeżyć? Nadmierne pocenie jest jednym z typowych objawów nieprawidłowej pracy tarczycy – w tym przypadku mówimy o jej nadczynności, czyli wydzielaniu zbyt dużej ilości hormonów tarczycowych.

Otyłość brzuszna

Jeśli wynika ona z Twojej naturalnej figury oraz zaniedbania diety i aktywności fizycznej, to oczywiście nie masz się czym martwić – choć powinnaś jak najszybciej coś z tym zrobić. Zdarza się jednak, że otyłość brzuszną obserwują u siebie kobiety uprawiające sport i stosujące zdrową dietę. Jest to objaw zbyt wysokiego poziomu kortyzolu we krwi, czyli tzw. hormonu stresu. Nadmiar kortyzolu powoduje odkładanie się tłuszczu w okolicy brzucha, ale to i tak najmniejszy problem. Znacznie groźniejsze są zaburzenia pracy układu immunologicznego oraz zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.

Problemy ze snem

Do tej pory zasypiałaś w ciągu kilku chwil od położenia się do łóżka, ale od pewnego czasu wiercisz się, nie możesz znaleźć wygodnej pozycji i rano budzisz się skrajnie niewyspana? To również może być objaw zaburzonej  gospodarki hormonalnej. Problemy ze snem są typowym symptomem zbyt niskiego poziomu melatoniny, którą na szczęście można bezpiecznie suplementować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.