Hormony, zwłaszcza tarczycowe, mają ogromny wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Wszelkie zaburzenia w ich gospodarce niemal natychmiast odbijają się czy to na samopoczuciu, czy wyglądzie. Objawy nieprawidłowej gospodarki hormonalne czasami są na tyle nieswoiste, że trudno jest je w pierwszej chwili powiązać z np. niedoczynnością tarczycy. Stąd tak ważne jest, abyś nie bagatelizowała przedłużających się niepożądanych reakcji organizmu. Które sygnały mogą świadczyć o problemach hormonalnych? Te szczególnie niepokojące wymieniamy w naszym poradniku.
Często zrzucamy je na karb stresu, ciężkiego okresu w pracy czy wychowywania dzieci. Jeśli jednak odżywiasz się normalnie, masz chwilę na odpoczynek w ciągu dnia, jesteś aktywna, a mimo to non stop towarzyszy Ci uczucie skrajnego zmęczenia, może to świadczyć o niedoczynności tarczycy. Zwykle zmęczeniu towarzyszy też wzrost wagi i obniżony nastrój.
Nigdy nie miałaś z tym problemu, ale od pewnego czasu zauważasz, że musisz nawet kilka razy dziennie sięgać po antyperspirant, by się odświeżyć? Nadmierne pocenie jest jednym z typowych objawów nieprawidłowej pracy tarczycy – w tym przypadku mówimy o jej nadczynności, czyli wydzielaniu zbyt dużej ilości hormonów tarczycowych.
Jeśli wynika ona z Twojej naturalnej figury oraz zaniedbania diety i aktywności fizycznej, to oczywiście nie masz się czym martwić – choć powinnaś jak najszybciej coś z tym zrobić. Zdarza się jednak, że otyłość brzuszną obserwują u siebie kobiety uprawiające sport i stosujące zdrową dietę. Jest to objaw zbyt wysokiego poziomu kortyzolu we krwi, czyli tzw. hormonu stresu. Nadmiar kortyzolu powoduje odkładanie się tłuszczu w okolicy brzucha, ale to i tak najmniejszy problem. Znacznie groźniejsze są zaburzenia pracy układu immunologicznego oraz zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego.
Do tej pory zasypiałaś w ciągu kilku chwil od położenia się do łóżka, ale od pewnego czasu wiercisz się, nie możesz znaleźć wygodnej pozycji i rano budzisz się skrajnie niewyspana? To również może być objaw zaburzonej gospodarki hormonalnej. Problemy ze snem są typowym symptomem zbyt niskiego poziomu melatoniny, którą na szczęście można bezpiecznie suplementować.