Oksymetazolina to substancja czynna stosowana w preparatach do zmniejszania obrzęku błony śluzowej nosa występującego najczęściej przy zapaleniu zatok lub przeziębieniu. Afrin, obok leków z ksylometazoliną, jest jednym z najskuteczniejszych leków bez recepty mogących przynieść wyraźną ulgę przy zatkanym nosie.
Oksymetazolina, znana między innymi jako lek pod nazwą Afrin, to organiczny związek chemiczny, który aktywuje receptory α-adrenergiczne w naczyniach krwionośnych nosa i zatok przynosowych. Stosowana jest miejscowo w celu obkurczenia naczyń i udrożnienia w przypadku zatkanego nosa występującego w przebiegu przeziębienia, zapalenia zatok czy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Działanie leku z oksymetazoliną jest tymczasowe, zauważalne już po kilku minutach, a efekty mogą się utrzymać nawet do 12 godzin.
Wybierając preparat do terapii nieżytu nosa, należy zwrócić uwagę zarówno na formę leku, jak i właściwości oraz stężenie roztworu. Oksymetazolina, w przeciwieństwie do równie popularnej ksylometazoliny, może być stosowana w niższych stężeniach, ponadto najnowsze badania wykazały, że wykazuje pożądane działanie przeciwwirusowe, dzięki czemu skraca się faza infekcji, na przykład przy przeziębieniu, i można szybciej wrócić do zdrowia.
Działanie oksymetazoliny sprowadza się do zwężenia naczyń krwionośnych śluzówki nosa, przez co zmniejsza się obrzęk oraz wysięk (katar), a także dochodzi do otwarcia i rozszerzenia przewodów odprowadzających zatok przynosowych i trąbki słuchowej. W efekcie nos się udrażnia, choremu się lepiej oddycha, zmniejsza się też ilość zalegającej wydzieliny.
W sprzedaży dostępne są preparaty z oznaczeniem ND, jak na przykład Afrin ND, które jest skrótem od angielskich słów „no dip”, czyli niecieknący. Oznacza to, że rozpylony lek za pomocą aerozolu pozostaje na miejscu i nie spływa do gardła, dzięki temu lepiej i skuteczniej radzi sobie z zalegającą wydzieliną, a i polepsza się komfort chorego. Ponadto w aptekach znaleźć można krople donosowe, roztwory wodne, spraye na katar oraz żele różnych marek.
Przy zakupie leku z oksymetazoliną powinno się zwrócić uwagę na wygodę aplikacji. Ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny, szczególnie przy dłuższym dawkowaniu, dlatego należy wybrać taki aplikator, który zagwarantuje czystość mikrobiologiczną, a przy tym lek będzie można przechowywać bez narażenia na wtórne zakażenie. Jako najlepszą formę można uznać aerozol do nosa, w którym obok chlorowodorku oksymetazoliny można znaleźć substancje pomocnicze zapewniające stabilność i odpowiednie właściwości leku. Dzięki aerozolowi lek trafia w miejsce wymagające leczenia i może szybko złagodzić objawy niedrożności nosa, poza tym aplikator jest wygodny w utrzymaniu w czystości – wystarczy wytrzeć końcówkę butelki czystą chusteczką, nie wolno natomiast jej myć wodą z mydłem.
Kto może stosować lek Afrin w aerozolu i jakie jest jego dawkowanie, można sprawdzić na stronie: http://www.consumerhealth.bayer.com.pl/pl/przeziebienie/Afrin/
Lek Afrin – tak jak i inne donosowe leki z oksymetazoliną – należy stosować zgodnie z zaleceniami podanymi na opakowaniu. Jeśli informacje są niezrozumiałe, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Sposób użycia jest niezwykle prosty. Najpierw należy delikatnie wydmuchać nos. Następnie palcem zamyka się nozdrze po jednej stronie, a do drugiego wkłada się końcówkę rozpylacza, należy przy tym zachować pozycję pionową i głowę trzymać prosto. Naciska się rozpylacz i rozprowadza lekarstwo, najlepiej wykonując kilka wdechów, by lek dotarł głęboko. Należy zadbać o to, aby roztwór nie dotarł do oczu. Po aplikacji końcówkę należy wyczyścić chusteczką lub opłukać ciepłą wodą, upewniając się, że woda nie dostanie się do pojemnika.
Leku nie należy stosować częściej, niż jest to zalecane, ani łączyć z innymi lekami wymienionymi w ulotce, ponieważ może dojść do nieprzyjemnych interakcji. Leku Afrin nie należy stosować dłużej niż 3 dni, a jeśli stan niedrożnego nosa się utrzymuje lub pogarsza, należy poinformować o tym lekarza.
Wprawdzie oksymetazolina jest sposobem na katar zatokowy, sienny i katar przy przeziębieniu, ale tak jak i inne substancje, tak i stosowanie leku Afrin może prowadzić do skutków ubocznych, zwłaszcza wtedy, kiedy nie przestrzega się zaleceń lekarza i producenta. Najczęściej są to działania niepożądane o umiarkowanym nasileniu jak pieczenie, kichanie czy kłucie oraz przekrwienie. Oprócz tego może dojść do wysuszenia błon śluzowych nosa i gardła. W przypadku kiedy oksymetazolina dostanie się do krwi, mogą wystąpić bóle głowy, bezsenność, niepokój ruchowy, kołatania serca, wzrost ciśnienia tętniczego czy ogólne zmęczenie i zaburzenia widzenia – te skutki uboczne są zdecydowanie rzadsze.
Częste lub długotrwałe stosowanie, lub przekraczanie zalecanej dawki może doprowadzić do polekowego zapalenia błony śluzowej nosa, które może wystąpić po 5-7 dniach leczenia, a w przypadku nieprzerwanej terapii, może dojść do nieodwracalnego uszkodzenia błony. W przypadkach ekstremalnych, czyli przy przedawkowaniu, może dojść do depresji lub zapaści.
Chorzy stosujący się do zaleceń lekarza i przestrzegający dawkowania leku Afrin podanego przez producenta nie mają powodów do obaw. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z przeciwwskazaniami i ściśle stosować się do instrukcji zawartej w ulotce. Należy pamiętać, że w przypadku problemów ze zdrowiem zawsze należy skonsultować się z lekarzem.
Komunikat prasowy