Tradycyjny lifting twarzy - najczęściej występujące powikłania po operacji plastycznej

Krzysztof Jagielski
29.01.2018

Lifting twarzy to jedna ze skuteczniejszych metod przeciwdziałania procesowi starzenia skóry, a jednocześnie jeden z trudniejszych zabiegów przeprowadzanych przez chirurgów plastyków. Tradycyjny lifting twarzy nie jest “lunchowym” zabiegiem odmładzającym, lecz poważną operacją, która niesie za sobą ryzyko różnorodnych powikłań. Przed podjęciem decyzji o przeprowadzeniu liftingu warto zatem mieć świadomość ewentualnych zagrożeń, a przy tym znać wszelkie możliwe alternatywy dla plastyki twarzy.

Chirurgiczny lifting twarzy - lista możliwych powikłań

Decydując się na tak poważną operację, jaką jest lifting twarzy, musimy zdawać sobie sprawę, że poza perspektywą przywrócenia twarzy młodego wyglądu, wiąże się z nią także ryzyko pewnych powikłań. Najczęściej są to drobne zmiany i chwilowe dolegliwości, jednak zdarza się również, że lifting twarzy ciągnie za sobą bardzo poważne konsekwencje, które mają wpływ zarówno na rezultat kosmetyczny operacji, jak i nasze zdrowie. Z czym zatem wiąże się lifting twarzy w obrębie policzków, czoła i brwi?

  • Krwiak - to znaczy zgromadzona pod skórą krew, która nie może wydostać się na zewnątrz. Małe krwiaki zazwyczaj wchłaniają się same i nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia czy ostatecznego efektu operacji, jednak większe należy poddać pod obserwację lekarza. Pierwszym objawem krwiaka jest zazwyczaj silny ból bezpośrednio po operacji. Obrzęk ust, policzka czy powieki po jednej stronie, może natomiast świadczyć o narastaniu krwiaka.
  • Martwica skóry - to znaczy uszkodzenie skóry na danej powierzchni, wynikające z zaburzeń ukrwienia. Może pojawić się po nierozpoznanym wcześniej krwiaku, najczęściej za małżowiną uszną.
  • Uszkodzenie nerwu - to bardzo poważne zagrożenie nie tylko dla naszego wyglądu, ale też zdrowia. Uszkodzenie gałązek nerwu może spowodować brak czucia w okolicy uszu czy policzków, a także wywołać problem z mimiką twarzy np. z marszczeniem czoła lub unoszeniem brwi. W zależności od tego, w jakim miejscu doszło do urazu, możemy mieć do czynienia z opadnięciem jednej brwi, niedomykaniem się powiek po jednej stronie czy niesymetrii kącików ust. Bardzo często są to powikłania przemijające, jednak równie dobrze mogą one trwać nawet rok lub dłużej.
  • Blizny przerostowe - mogą pojawić się w okolicy płatka ucha lub za małżowiną. Chirurdzy plastycy dbają o to, by były one jak najlepiej schowane i niewidoczne, jednak zdarza się, że mogą one wymagać specjalnego leczenia.
  • Przebarwienia - stanowią zazwyczaj przejściowe powikłanie trwające kilka tygodni, jednak niektóre z nich mogą pozostać na skórze na zawsze. Szczególnie jeśli przez kilka miesięcy od operacji pacjent nie unika bezpośredniego nasłonecznienia.

Operacja plastyczna czy mini lifting twarzy?

Tradycyjny lifting twarzy to nie jedyna możliwa metoda odmładzania skóry. Zmian w swoim wyglądzie możemy także dokonać poprzez zastosowanie bezinwazyjnego mini liftingu twarzy. Jeżeli chcemy pozbyć się zmarszczek lub lekko opadających brwi, możemy skorzystać z toksyny botulinowej, jeśli zaś zależy nam na tym, by dodatkowo ujędrnić skórę, wybierzmy jedną z nowoczesnych metod z zakresu medycyny estetycznej np. terapii laserowej, fal radiowych, ultradźwięków, nici liftingujących. Specjaliści z Kliniki Miracki, w której bezinwazyjny lifting twarzy można wykonać przy pomocy wielu bezpiecznych dla pacjenta metod, zalecają, by początkowo skonsultować się z lekarzem - doradzi on, która z metod będzie dla nas najlepsza, biorąc pod uwagę wszelkie wskazania i przeciwwskazania.

Dowiedz się więcej na stronie: http://klinikamiracki.pl/encyklopedia/

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie