Wypadają Ci włosy? Sprawdź, jak sobie z tym skutecznie poradzić

Mateusz Rąbalski
18.10.2016

Jeśli coraz częściej musisz czyścić odpływ wanny lub prysznica, a po każdym wieczornym czesaniu na szczotce zbierają się całe kłęby włosów, to jest to wyraźny sygnał, że z Twoimi kosmykami dzieje się coś złego. Nadmierne wypadanie włosów nie świadczy jeszcze o łysieniu, ale nie warto tego bagatelizować. Jak wzmocnić pasma i powstrzymać ich utratę? Na jaką kurację się zdecydować? Kiedy zgłosić się do specjalisty? Przeczytaj nasz poradnik.

Czy to już łysienie?

Na początek trochę teorii. Każdy człowiek codziennie traci włosy – jest to związane z naturalnym cyklem wzrostu kosmyków, z których część zawsze znajduje się w fazie telogenu, a więc spoczynku. W tej fazie włosy wypadają z mieszków, aby zrobić miejsce dla nowych. W zdrowym organizmie cykl jest niezachwiany i praktycznie niezauważalny.

Dlatego przyjmuje się, że każdego dnia możemy tracić do około 100 kosmyków. Jeśli jednak tych włosów jest znacznie więcej, to z pewnością coś powoduje osłabienie kondycji pasm.

Najczęstsze przyczyny łysienia u kobiet

Nadmierne wypadanie włosów może mieć wiele przyczyn. Źródłem problemu bywa choroba, niedobory żywieniowe, nawet... pora roku. Poznaj klasyczne przyczyny łysienia u kobiet:

  • Łysienie androgenowe – dotyka około 40% Polek po 50. roku życia i 5% pań przed trzydziestką. Łysienie ma związek z nadwrażliwością mieszków włosowych na DHT – męski hormon, pochodną testosteronu.
  • Zła dieta – uboga w białko, witaminy A, E i z grupy B, cynk, żelazo, magnez, krzem, miedź, a bogata w cukry, tłuszcze złożone i węglowodany.
  • Menopauza – w trakcie menopauzy drastycznie spada poziom estrogenów, czyli hormonów mających największy wpływ na wygląd skóry, włosów i paznokci. Rośnie natomiast poziom męskich androgenów, co może wywołać łysienie androgenowe.
  • Poród – większość kobiet w połogu obserwuje znaczne pogorszenie wyglądu włosów. Wina leży po stronie gwałtownego spadku poziomu estrogenów, rozregulowania gospodarki hormonalnej, skrajnego wycieńczenia oraz niedoborów żywieniowych i stresu.
  • Stres – niedoceniana, a bardzo częsta przyczyna wypadania włosów. Stres powoduje zaburzenie cyklu wzrostu kosmyków, co może prowadzić do łysienia telogenowego lub plackowatego.
  • Nieprawidłowa pielęgnacja – stosowanie kosmetyków bazujących na produktach chemicznych, szamponów z SLS, sztucznych odżywek, silikonów, lakierów, żeli – to wszystko powoduje znaczne osłabienie włosów, a w konsekwencji prowadzi do ich wypadania.

Wypadają mi włosy. Co powinnam zrobić?

Na pewno nie wolno tego bagatelizować, ponieważ wypadanie włosów może również być symptomem poważnej choroby: anemii, krwotoku wewnętrznego, nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Dlatego jeśli ten stan się przedłuża, warto skonsultować to z lekarzem pierwszego kontaktu i wykonać podstawowe badania krwi.

Jeśli wyniki są w normie i nic więcej Ci nie dolega, to możesz podejrzewać, że Twoim włosom brakuje składników odżywczych. Problemem może być również stan skóry głowy – jeśli widzisz, że nadmiernie się przetłuszcza, a do tego pojawił się łupież, to masz kolejną przyczynę pogorszenia kondycji pasm. Zacznij działać – najlepiej kompleksowo.

Jaka kuracja będzie najlepsza?

Przede wszystkim nie sięgaj po mocno reklamowane „cudowne” specyfiki kosmetyczne. Żaden szampon ani odżywka nie rozwiąże problemu z wypadaniem włosów, a już na pewno nie na dłuższą metę. Powód jest prosty – zbyt małe stężenie składników aktywnych, w dodatku często źle dobranych.

Najskuteczniejsze środki wspomagające walkę z łysieniem bazują na naturalnych składnikach, bogatych w cenne witaminy i minerały niezbędne dla prawidłowego wzrostu włosów. Przykładem takiego specyfiku jest Nefret+. Ta nazwa coraz częściej pojawia się na forach internetowych i blogach poświęconych urodzie. Nie bez powodu. Stosowanie Nefret+ przynosi bardzo dobre rezultaty. Dzięki kuracji można odzyskać nawet 50% włosów!

Tajemnica tkwi w składzie tego środka. Nefret+ to ręczna mieszanka bardzo cennych ziół: wyciągu ze skrzypu polnego, ekstraktu z bratka, ekstraktu z pączków brzozowych, korzenia łopianu i wielu innych. Zioła te mają działanie nawilżające, odżywiają włosy witaminami i minerałami, a także  skutecznie oczyszczają skórę głowy z łoju, co jest bardzo pomocne w pielęgnacji skalpu dotkniętego łojotokowym zapaleniem skóry, łupieżem czy łuszczycą. 

Warto korzystać z tego, co dała nam natura. Ziołowe produkty okazują się bardzo skuteczne w walce z częstymi przyczynami łysienia, jak niedobory żywieniowe, choroby skóry głowy czy błędy w pielęgnacji. Na chemiczne specyfiki, a tym bardziej kuracje hormonalne, zawsze przyjdzie czas. Na początek wypróbuj to, co jest bezpieczne, niedrogie i gwarantuje dobre efekty.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie