Zespół oka biurowego: co to takiego?

Maciej Piwowski
26.07.2019

Prawdopodobnie tak jak większość aktywnych zawodowo Polek, sporą część dnia spędzasz przed komputerem, wpatrując się w monitor. Powinnaś mieć świadomość, że nie pozostaje to bez wpływu na kondycję Twojego organizmu. Jednym z typowych problemów, z jakimi zmagają się osoby pracujące w biurze, jest zespół oka biurowego, nazywany też syndromem suchego oka. Co warto wiedzieć o tej przypadłości? Jak jej przeciwdziałać?

Czym jest zespół oka biurowego?

Zespół oka biurowego lub syndrom suchego oka to zestaw nieprzyjemnych objawów, których źródłem jest intensywne korzystanie z urządzeń emitujących sztuczne promieniowanie, przede wszystkim monitorów komputerowych, ale też ekranów urządzeń mobilnych. Skutkiem tego jest niedostateczne nawilżenie spojówki i rogówki, które nie są w odpowiednim stopniu pokryte tzw. filmem łzowym.

Warto wiedzieć

Szacuje się, że zespołem oka biurowego jest zagrożonych nawet 80% osób pracujących przed komputerem.

Jakie są objawy zespołu oka biurowego?

Zwykle pierwszym niepokojącym objawem jest uczucie zmęczenia. Pojawia się obrzęk spojówek i powiek, zwłaszcza pod koniec dnia. Z czasem pojawia się szczypanie, wrażenie „piasku pod powieką”, zaczerwienienie białek.

W zaostrzonym stadium zespołu oka biurowego może wystąpić pogorszenie widzenia, a nawet podwójne widzenie. Typowym objawem jest też nadwrażliwość na światło (czy po powrocie do domu preferujesz siedzenie w półmroku?) oraz bóle głowy, niezwiązane z infekcją czy migreną.

Co robić?

Oczywiście najskuteczniejszą metodą byłoby znaczne ograniczenie pracy przed monitorem komputerowym, ale wiemy, że w przypadku niektórych zawodów jest to niemożliwe. Dlatego właśnie powinnaś stosować krople ze świetlikiem do nawilżania oczu i aplikować je kilka razy dziennie.

Bardzo dobrym pomysłem będzie ustawienie w biurze nawilżacza powietrza, zwłaszcza jeśli jest to pomieszczenie klimatyzowane. Staraj się również rozsądnie korzystać z klimatyzacji w samochodzie. Rób częste przerwy podczas pracy – minimum 5 minut w ciągu każdej godziny. Twoim oczom pomoże również stosowanie odpowiedniego oświetlenia w pomieszczeniu. Zamiast modnych LED-ów, postaw na świetlówki emitujące ciepłą barwę światła.

Nie zapomnij również o aktywności fizycznej. Po pracy zamiast siadać na kanapie i oglądać telewizję, idź na spacer, pobiegaj lub po prostu usiądź na tarasie/balkonie i patrz w dal. To znacznie zminimalizuje przykre objawy zespołu oka biurowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie