Dlaczego nie wolno podawać aspiryny dziecku?

Piotr Kowalczyk
20.02.2025

Aspiryna (kwas acetylosalicylowy) to popularny lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, który znajdziemy w niejednej domowej apteczce. Choć jest skuteczny w leczeniu np. infekcji, to nie wolno go podawać dzieciom do 12. roku życia. Dlaczego? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Czym jest zespół Reye’a?

Zespół Reye’a to poważna choroba, która prowadzi do uszkodzenia wątroby i mózgu. Może wystąpić u dzieci, które przyjęły aspirynę w trakcie lub po przebyciu infekcji wirusowej, takiej jak grypa czy ospa wietrzna. Objawy zespołu Reye’a to m.in.:

  • Gwałtowne wymioty;
  • Dezorientacja, senność;
  • Drgawki;
  • Utrata przytomności.

Choroba ta ma szybki przebieg i może prowadzić do śpiączki, a w skrajnym przypadku, jeśli dziecko nie otrzyma natychmiastowej pomocy, nawet do śmierci.

Ryzyko tej choroby jest dostatecznym powodem, dla którego rodzicom nie powinien wpaść do głowy pomysł podania dziecku tego leku.

Ważne!

W bardzo rzadkich przypadkach lekarz może wręcz zalecić podawanie dziecku aspiryny – dotyczy to np. leczenia choroby Kawasakiego czy zaburzeń krzepliwości krwi. Stosowanie aspiryny odbywa się jednak pod ścisłą kontrolą medyczną.

Kiedy szczególnie nie wolno podawać aspiryny dziecku?

Leczenie aspiryną u młodszych dzieci jest wykluczone podczas infekcji wirusowych, takich jak grypa, ospa wietrzna czy przeziębienie. Jednak nawet w przypadku innych dolegliwości, ewentualne podanie aspiryny starszemu dziecku powinno został skonsultowane z lekarzem rodzinnym.

Bezpieczne alternatywy

Dziecku z objawami infekcji, z gorączką czy uskarżającemu się na ból, można bezpiecznie podawać inne leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, takie jak chociażby paracetamol czy ibuprofen (przeznaczony dla dzieci powyżej 6. miesiąca życia).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie