Buty i wkładki ortopedyczne dla dzieci — jakie wybrać?

Marek Szydełko
31.03.2022

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko rozwijało się prawidłowo i nie miało żadnych kłopotów ze zdrowiem. Kiedy zauważa, że stopy malucha mają niewłaściwy kształt, dziecko stawia je w nieprawidłowy sposób lub narzeka na ból nóg, szuka pomocy u lekarza.

Lekarz może zalecić stosowanie butów ortopedycznych lub wkładek. Dzięki pomocy specjalisty ich dobór nie przysparza problemów, a współczesne metody produkcji umożliwiają idealne dopasowanie butów do potrzeb małych pacjentów.

Ortopedyczne wkładki do butów — do czego służą?

Wkładki ortopedyczne to dostosowany do potrzeb pacjenta sprzęt rehabilitacyjny, którym można korygować wady postawy, kręgosłupa i zmniejszać bóle wynikające z wadliwej budowy stóp. W przypadku osób dorosłych wkładki zmniejszają obciążenia nóg, mogą minimalizować lub likwidować bóle pleców, stóp i kolan.

W przypadku dzieci, u których dopiero kształtuje się układ kostny, wkładki ortopedyczne służą do korygowania koślawości lub szpotawości kolan, lordozy, kifozy piersiowej oraz płaskostopia. Jednak, żeby faktycznie spełniały swoją funkcję, muszą być dobrze dobrane. Ponadto wkładki ortopedyczne należy wymieniać co 12 miesięcy, ponieważ w miarę postępów w leczeniu, potrzebują korekcji.

Podobną funkcję mają buty ortopedyczne, ale wkładki mają tę zaletę, że można przekładać je do różnego typu obuwia.

Gdzie kupić buty i wkładki ortopedyczne dla dzieci?

Ideą noszenia wkładek ortopedycznych jest korekcja wad budowy stóp. Każda ludzka stopa ma indywidualną, niepowtarzalną budowę, dlatego żeby wkładki faktycznie miały oddziaływać leczniczo, muszą być wykonane na zamówienie.

Perfekcyjnie dobrane wkładki ortopedyczne dla małych dzieci, nastolatków i dorosłych, a także klapki ortopedyczne i sandały ortopedyczne (od rozmiaru 35) dla dzieci można zamówić w gabinetach Footlab.

Footlab ma swoje gabinety we Wrocławiu oraz w Lubinie i przeprowadza w nich kompleksowe badanie stóp przy pomocy nowoczesnych urządzeń. Badanie wykonywane jest zawsze przez lekarza specjalistę, co daje gwarancję postawienia prawidłowej diagnozy, nawet w trudnych przypadkach. Wkładki są wykonywane dokładnie według otrzymanych pomiarów i zaleceń lekarskich w bardzo skomplikowanym procesie wykorzystującym plastyczne i trwałe materiały, zaawansowane programy komputerowe i frezarki 3D.

Taki sposób wytwarzania wkładek daje pewność, że wkładka będzie perfekcyjnie dopasowana, a jej stosowanie przyniesie oczekiwane rezultaty.

Wkładki profilaktyczne

Czym się różnią wkładki profilaktyczne dla dzieci od wkładek ortopedycznych? Określenia „wkładki profilaktyczne” i „ortopedyczne” są często mylone. Wkładki profilaktyczne stosowane są u dzieci, których stopy mają odpowiedni kształt. Zapewniają stopom właściwy rozwój i chronią je przed powstawaniem deformacji.

Wkładki ortopedyczne, na przykład na płaskostopie albo stopę supinującą, mają na celu korekcję odwracalnych zniekształceń lub ochronę stóp o utrwalonym zniekształceniu i zapobieganie pogłębianiu się wad.

Indywidualne wkładki ortopedyczne dla dzieci od FOOTLABhttps://footlab.pl/wkladki-ortopedyczne/wkladki-dla-dzieci/ - wykonywane indywidualnie do potrzeb stopy Twojego dziecka

Buty ortopedyczne czy wkładki? Co wybrać dla dziecka?

Buty i wkładki ortopedyczne mają podobną funkcję, ponieważ mają poprawić chód i zadbać o korekcję stóp. W przypadku dzieci można stosować buty, ale trzeba pamiętać, że maluchy szybko rosną.

Częsta zmiana specjalistycznego obuwia generuje koszty. Ponadto większość butów dla dzieci ma raczej funkcję profilaktyczną niż leczniczą, dlatego rodzicom maluchów poleca się właśnie wkładki.

Dają doskonałe rezultaty, zwłaszcza kiedy są stosowane w butach lubianych przez maluchy. Idealnie dopasowane wkładki ortopedyczne przyniosą takie same efekty jak buty, a przy tym wkładki są znacznie tańsze.

Kiedy kupić wkładki ortopedyczne dla dzieci?

Rodzice małych dzieci najszybciej zauważają, gdy w zachowaniu ich pociech pojawiają się anomalie. Warto jednak pamiętać, że stopa trzy albo czterolatka nie przypomina stóp osób dorosłych. Stopa dziecka jest płaska, bez charakterystycznego wysklepienia. To dlatego, że dopiero się kształtuje. Jeśli jednak rodzic zauważy, że:

  • dziecko nie lubi chodzić, biegać, bawić się aktywnie z rówieśnikami;
  • skarży się na ból podczas chodzenia;
  • obciąża zewnętrzne krawędzie stóp;
  • chodzi na palcach;
  • szybko się męczy i często potyka;
  • jego buty szybko się niszczą i nierównomiernie ścierają,

wtedy powinien zabrać dziecko do specjalisty. Ten rozpozna wadę i zaleci rehabilitację oraz zastosowanie wkładek, obuwia profilaktycznego albo korekcyjnego. U dzieci o wiele łatwiej o korekcję wad niż u dorosłych, jednak trzeba działać szybko i konsekwentnie.

Utrwalone płaskostopie czy koślawość stóp u osób dorosłych przekłada się na trudności w chodzeniu, bóle stóp, pleców, kolan, bioder. Im szybciej rodzice zareagują, tym większa szansa, że pociecha nie będzie mieć problemów w przyszłości.

Jakie wkładki ortopedyczne dla dzieci wybrać?

W zależności od kształtu wkładek i ich funkcji możemy wyróżnić:

  1. Wkładki supinujące dla dzieci. Podnoszą wewnętrzną krawędź stopy. Wkładki ortopedyczne dla dzieci supinujące stosuje się przy płaskostopiu podłużnym, w przypadku koślawości kolan albo pięt.
  2. Wkładki pronujące z kolei podnoszą zewnętrzną krawędź stopy przy szpotawości kolan. Stosuje się je również w korekcji tyłostopia i supinacji przedstopia.
  3. Wkładki ortopedyczne na płaskostopie. Wyróżnić można wkładki na płaskostopie poprzeczne, czyli wyposażone w pelotę w przedniej środkowej części stopy, oraz wkładki na płaskostopie podłużne i poprzeczne, w których, oprócz podniesionej zewnętrznej krawędzi, znajduje się pelota.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie