Flexitarianizm - na czym polega?

Piotr Kowalczyk
01.04.2019

Każdego roku do głosu dochodzą nowe trendy żywieniowe, zachwycające smakiem niecodziennych kompozycji, a niekiedy również idącą z nimi w parze filozofią. Jednym z najnowszych odkryć jest flexitarianizm, czyli połączenie diety wegetariańskiej lub wegańskiej z niewielką ilością mięsa. Na czym dokładnie on polega i jak komponować codzienne menu na podstawie jego założeń?

Założenia flexitarianizmu

Nazwa i koncepcja tej diety powstała już w latach 90. XX wieku, jednak największą popularność zdobyła na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. Jej głównym założeniem jest świadome ograniczenie ilości spożywanego mięsa, na rzecz innych produktów, takich jak owoce, warzywa czy nabiał. Ta dieta doskonale sprawdzi się w przypadku osób, które chcą odżywiać się zdrowo, ale nie mają ochoty budować swojego jadłospisu tylko i wyłącznie na bazie tradycyjnych produktów. Mianem flexitarian określa się osoby, które, układając swój jadłospis, ustalają odgórnie liczbę bezmięsnych posiłków lub spożywają mięso jedynie poza domem (u rodziny czy u przyjaciół), gotując na co dzień tylko dania roślinne.

Dieta flexitarianina – najważniejsze produkty

Ten rodzaj odżywiania charakteryzuje się dużą ilością warzyw, owoców, nabiału oraz innych produktów, bogatych w cenne witaminy i wartości odżywcze. Jakie produkty powinny obowiązkowo znaleźć się w jadłospisie osoby, która ogranicza spożycie mięsa do minimum?

  • Pełnoziarniste produkty zbożowe, takie jak: razowe pieczywo, brązowy ryż, płatki owsiane, kasze.
  • Bogate w białko tofu, fasola, orzechy, ciecierzyca, bób, soczewica czy nasiona.
  • Pełne kwasów omega-3 i lecytyny jajka.
  • Pełne witamin marchewki, brokuły, pomidory, kalafiory, awokado, szpinak, oliwki.
  • Zdrowe przekąski (można je znaleźć w ofercie takich producentów jak http://www.primavika.pl/produkty), dzięki którym ograniczone zostanie spożycie soli i cukru (masła orzechowe, pasty słonecznikowe czy migdały).

Zalety diety mięsno-wegetariańskiej

Zbilansowana dieta flexitariańska niesie za sobą szereg korzyści dla naszego organizmu. Wszystko za sprawą zdrowej roślinnej bazy i dodatku dobrej jakości mięsa (wołowina, drób lub ryby), które spożywane jest tylko okazjonalnie. Głównymi atutami tego sposobu żywienia jest możliwość szybszej redukcji nadmiernej masy ciała, jak również ograniczone ryzyko zachorowań na cukrzycę, miażdżycę czy choroby nowotworowe. Jadłospis bazujący na wartościowych roślinach, warzywach i owocach pozwala też wyregulować pracę jelit, wzmocnić odporność organizmu oraz uporać się ze skłonnością do podjadania między posiłkami. Popularyzatorami idei takiego odżywiania są nie tylko dietetycy, ale również osoby udzielające się medialnie – do ich grona należy chociażby brytyjski kucharz Jamie Oliver czy aktorka Emma Thompson.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie