Czym kierujecie się przy wyborze butów? Jasne, przede wszystkim wyglądem. Spora część z nas zwraca też uwagę na kwestie typowo użytkowe, jak komfort noszenia, jakość wykonania. Nie bez znaczenia jest także cena. Warto jednak wiedzieć, co tak naprawdę wpływa na to, czy dane obuwie będzie wygodne, a nasze stopy będą się w nim czuć komfortowo. Wiele zależy tutaj od tkaniny, z jakiej została wykonana podszewka i wyściółka.
Podszewką jest to, z czym ludzka stopa ma bezpośredni kontakt podczas użytkowania obuwia. Nie musi być efektowna, bo z reguły i tak jej nie widać. Oczywiście powinna być estetyczna, ale kluczowe znaczenie ma w jej przypadku wytrzymałość oraz jakość tkaniny, z jakiej została wykonana.
Od podszewki (i wyściółki w przypadku obuwia zimowego) zależy w ogromnej mierze komfort stopy. Chyba każdy z nas spotkał się z dwoma częstymi problemami użytkowników obuwia:
Oba zjawiska są bezpośrednio związane z tym, że producent użył niewłaściwej tkaniny podszewkowej lub wyściółkowej. Ujawnia się to także tym, że wnętrze buta szybko się niszczy i „kulkuje”. Zawsze jest to wina złej jakości tkaniny.
Taka, która nie powoduje wymienionych wyżej problemów. Z pewnością spotkaliście się z opiniami koleżanek czy kolegów, którzy zachwalając kupione buty twierdzili, że nawet po całym dniu chodzenia nie czują zmęczenia stóp. Owszem, ma na to wpływ wiele elementów, ale jednym z nich jest odpowiedniej jakości tkanina podszewkowa.
W trakcie użytkowania buta musi ona nie tylko zapewniać komfort, ale także prezentować wysoką wytrzymałość. Co nam po pięknym obuwiu ze skóry, skoro w środku zadziała się katastrofa i podszewka się po prostu przetarła?
Warto wiedzieć, że tkanina podszewkowa używana jest nie tylko w obuwiu, ale także np. w torebkach damskich. Tutaj obowiązują dokładnie te same kryteria – podszewka musi być odporna na przetarcie i pozostać w dobrym stanie przynajmniej tak samo długo, jak wierzch galanterii.
Producenci obuwia stosują różne tkaniny podszewkowe. Hitem ostatnich lat są te perforowane, które dzięki drobnym dziurkom zapewniają jeszcze wyższą przewiewność buta, co znacznie podnosi komfort stopy.
Generalnie podszewki w eleganckim obuwiu najczęściej wykonuje się z materiałów syntetycznych pokrytych poliuretanem, co zapewnia im bardzo wysoką wytrzymałość. Optymalna grubość wynosi 0,8mm. Oczywiście w obuwiu zimowym najczęściej spotkamy tzw. futrówkę – w przypadku tej tkaniny grubość wynosi 0,7-0,8mm.
Nie można zatem bagatelizować znaczenia podszewki w obuwiu czy galanterii. Pamiętajmy, że dla naszego komfortu i zadowolenia równie ważne bywa to, co niewidoczne.
Partner cyklu artykułów: Hurtownia EKO Skóry Karisma