Kolczyk w pępku (piercing pępka): co powinnaś o tym wiedzieć?

Piotr Kowalczyk
22.07.2019

Przekłucie pępka jest jednym z najpopularniejszych zabiegów z kategorii piercingu. Wbrew pozorom decydują się na to nie tylko nastolatki, ale też dojrzałe kobiety, które chcą w ten sposób zyskać efektowny, charakterystyczny element looku. Jeśli od dawna zastanawiasz się nad zrobieniem sobie kolczyka w pępku, zacznij od przeczytania naszego poradnika, w którym przybliżamy kilka istotnych kwestii związanych z tym zabiegiem.

Najważniejsza kwestia: wybór odpowiedniego miejsca

Niech Ci nawet nie wpadnie do głowy pomysł samodzielnego przekłucia pępka lub poproszenia o to koleżanki. To zadanie dla profesjonalisty. Kolczyk w pępku można bez problemu wykonać w każdym studiu piercingu. Taką usługę oferuje też większość studiów tatuażu oraz gabinetów kosmetycznych. Piercing pępka kosztuje około 80-100 złotych (z podstawowym kolczykiem), dlatego nie ma sensu szukać tutaj niepotrzebnych i ryzykownych oszczędności.

Uwaga!

Zabieg wykonaj w polecanym studiu percingu lub gabinecie kosmetycznym. Koniecznie zapytaj, jaką metodę preferuje piercer – przekłucia należy dokonać ręcznie, a nie przy użyciu pistoletu.

Zanim pozwolisz komukolwiek dotknąć się do Twojego pępka, poproś o rozpakowanie nowej igły w Twojej obecności. Piercer bezwzględnie musi mieć na dłoniach jednorazowe (świeżo wyjęte) rękawiczki.

Czy to boli?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy ma indywidualny próg bólu. Faktem jest natomiast, że akurat przekłucie pępka nie należy do najboleśniejszych zabiegów. Jeśli w przeszłości miałaś przekłuwane uszy lub robiony tatuaż, to ten ból zniesiesz bez większego problemu. W ostateczności w dobrym studiu zawsze możesz poprosić o zastosowanie miejscowego znieczulenia w postaci żelu. Pamiętaj przy tym, że lekki ból będzie Ci towarzyszyć jeszcze przez kilka dni po zabiegu.

Okres gojenia się przekłutego pępka jest niestety dość długi – może trwać nawet pół roku. Przez kilka dni czy wręcz tygodni z rany będzie się sączyć osocze. W tym czasie unikaj długotrwałego zamaczania pępka, nie dotykaj go, a tym bardziej nie drap. Możesz stosować płyn aseptyczny na odkażenie rany. Jeśli pomimo dbania o higienę rana nie będzie się goić, istnieje prawdopodobieństwo, że masz uczulenie na składniki kolczyka – np. srebro czy nikiel. Jak najszybciej zgłoś się do lekarza, by obejrzał ranę.

Kiedy nie należy robić piercingu pępka?

Ewidentnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest oczywiście ciąża. Żaden rozsądny piercer nie dokona przekłucia pępka, jeśli zauważy, że klienta spodziewa się dziecka. Ponadto zabiegowi nie powinny poddawać się osoby chorujące na cukrzycę, nadciśnienie, niską krzepliwość krwi, nadużywające alkoholu czy przyjmujące niektóre leki – piercer obowiązkowo powinien o to zapytać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie