Nawet 100 milionów Europejczyków cierpi na różnego rodzaju schorzenia psychiczne – wynika z raportu OECD i Komisji Europejskiej. Oznacza to, że u co szóstego mieszkańca Starego Kontynentu diagnozuje się takie choroby, jak depresja, nerwica, uzależnienie od środków psychoaktywnych czy choroba afektywna dwubiegunowa. W Polsce sytuacja wygląda tylko nieco lepiej, ponieważ odsetek zachorowań wynosi około 15%. Szybko przybywa jednak osób obserwujących u siebie niepokojące objawy choroby psychicznej.
Ze zdrowiem psychicznym Europejczyków, w tym Polaków, jest źle, a będzie coraz gorzej. Przyczyny takiego stanu rzeczy są powszechnie znane: stres, presja posiadania, ale też uzależnienie od Internetu i urządzeń mobilnych. Szczególnie niepokojące są dane na temat lawinowo przybywających pacjentów oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne ma już co piąty nastolatek.
Najpowszechniejszym schorzeniem psychicznym w Europie są stany lękowe, na które cierpi nawet 25 milionów mieszkańców Starego Kontynentu. Drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmują depresja i stany depresyjne (11 milionów zdiagnozowanych przypadków). Co ciekawe, spada liczba osób uzależnionych od alkoholu, jednak przybywa pacjentów zmagających się z innymi uzależnieniami behawioralnymi: od leków, narkotyków oraz Internetu.
O tym, z jak poważnym problemem mamy do czynienia, najlepiej świadczy statystyka samobójstw w wyniku chorób psychicznych. Tylko w 2015 roku w Europie odnotowano ponad 84 tysiące takich przypadków.
Największym problemem w przypadku chorób psychicznych jest ich późne diagnozowanie. Wszystko przez to, że początkowe, niepokojące objawy, są nagminnie trywializowane – zarówno przez samych chorych, jak i ich najbliższych.
Pogorszenie nastroju, brak apetytu, izolowanie się od otoczenia, a w przypadku dzieci trudności z nauką i pogorszenie relacji z rówieśnikami oraz rodziną – mamy tendencję do niedostrzegania takich sygnałów lub szukania dla nich różnych uzasadnień, nie dopuszczając do siebie myśli, że mogą to być początki choroby psychicznej.
Tymczasem wczesna diagnoza i dostrzeżenie zagrożenia przez specjalistę pozwala podjąć szybką reakcję, minimalizując tym samym ryzyko, że epizod chorobowy przerodzi się w coś poważniejszego. Na szczęście powoli upada szkodliwy stereotyp mówiący, że osoby korzystające z pomocy psychologicznej są słabe, niezaradne i znudzone życiem.
W badaniu przeprowadzonym przez ARC 15% respondentów przyznało się do chodzenia do psychologa. Jednak kolejne 20% stwierdziło, że rozważa skorzystanie ze wsparcia specjalisty w niedalekiej przyszłości. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na profesjonalną i – co równie istotne – łatwo dostępną pomoc psychologiczną.
W Polsce na szczęście przybywa specjalistycznych ośrodków, do których może się zgłosić każda osoba podejrzewająca u siebie lub kogoś bliskiego zaburzenia psychiczne. Jednym z najbardziej polecanych miejsc tego typu jest Poradnia Zdrowia Psychicznego EDUCATIO, mieszcząca się na warszawskich Bielanach, w Legionowie oraz Nowym Dworze Mazowieckim.
Oferuje ona kompleksową pomoc psychologiczną, psychiatryczną, z zakresu seksuologii, psychoterapeutyki, logopedii oraz dietetyki. Z pełnym zakresem specjalizacji poradni EDUCATIO można się zapoznać na stronie internetowej www.doktorpsychiatra.pl.
Artykuł partnera