Dlaczego nie powinnaś korzystać z sauny po treningu?

Mateusz Rąbalski
28.06.2023

Sauna po treningu wydaje się być idealnym pomysłem. Przebywanie w saunie działa relaksująco, kojąco, wysoka temperatura może również łagodzić stany zapalne związane z drobnymi urazami mięśni czy stawów. Okazuje się jednak, że dla własnego dobra lepiej jest unikać korzystania z sauny bezpośrednio po treningu. Dlaczego? Oto najważniejsze argumenty.

Zniweczysz efekty treningu

Paradoksalnie to, co wydaje się uzupełniać trening na siłowni, w rzeczywistości go sabotuje. Wystawienie ciała na działanie wysokiej temperatury zmniejsza napięcie mięśniowe i niweluje efekt tzw. pompy mięśniowej. Przez to efektywność treningu będzie znacznie mniejsza.

To groźne dla zdrowia!

Już sam trening dostatecznie zmęczył organizm, który musi się teraz zregenerować. Na pewno nie pomoże w tym przebywanie w bardzo wysokiej temperaturze, co stanowi dodatkowe obciążenie dla organizmu.

W skrajnym przypadku zafundowanie sobie takiego ekstremalnego wysiłku może nawet doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, włącznie z udarem cieplnym czy zaburzeniem pracy układu sercowo-naczyniowego.

Ryzyko odwodnienia

Po uczciwie przeprowadzonym treningu Twój organizm może być lekko odwodniony. Wymaga więc uzupełnienia elektrolitów, co nie będzie możliwe w saunie. Wysoka temperatura wzmaga pocenie, a więc usuwanie elektrolitów z organizmu. W efekcie narażasz się na odwodnienie, co stanowi już bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia.

Najkorzystniej jest więc rozdzielić dni treningowe od tych, w których korzystasz z sauny. Przerwa między treningiem a saunowaniem powinna wynosić minimum kilkanaście godzin. Wówczas osiągniesz najwięcej korzyści z wysiłku fizycznego i termoterapii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie