Galaktografia czyli mammografia kontrastowa polega na wypełnieniu przewodów wydzielniczych gruczołu sutkowego środkiem kontrastującym. Umożliwia ona stwierdzenie rozrostu wewnątrzprzewodowego, określa wielkość i lokalizację zmiany.
Wskazaniem jest wyciek z brodawki sutkowej (przyczyny: brodawczak – 56%, dysplazja – 22%, duktektazje – 12%, rak – 10%). Przeciwwskazaniem jest uczulenie na jodowe środki kontrastujące. Cewnikuje się ujście przewodu i podaje ok. 0,1 – 0,3 ml kontrastu. Wykonuje się zdjęcia w standardowych projekcjach kranialno – kaudalnej i bocznej.
Prawidłowy obraz w badaniu galaktograficznym to bańka do 5 mm średnicy i rozgałęziające się przewody do 3 mm średnicy. Wśród obrazów patologicznych, które możemy rozpoznać w galaktografii należą: duktektazje – poszerzenia układu zabrodawkowego z koralikowatymi uwypukleniami ścian (zaburzenia hormonalne – menopauza, zapalenia); dysplazja włóknisto-torbielowata – kontrast w świetle licznych, drobnych torbieli; rozrost wewnątrzprzewodowy – ubytek wypełnienia (najczęściej brodawczak); rak przewodowy inwazyjny – amputacja przewodu, nieregularność, przemieszczenia sąsiednich przewodów. Stwierdzenie rozrostu wewnątrzprzewodowego jest wskazaniem do mikroduktektomii lub biopsji otwartej.