Zima 2025 roku zdecydowanie należy do grypy tupu A. W Polsce mamy dziesiątki tysięcy przypadków tej lekceważonej choroby wirusowej, która może mieć naprawdę ciężki przebieg. Jakie są jej objawy i jak ją leczyć? Tego już dowiesz się z naszego poradnika.
Grypa typu A to jedna z najczęściej występujących i najbardziej zaraźliwych odmian grypy sezonowej, wywołana przez wirusa influenzy typu A. Wirus ten odznacza się dużą zmiennością genetyczną, co sprawia, że co roku pojawiają się nowe szczepy.
Grypa A przenosi się drogą kropelkową, czyli poprzez kaszel, kichanie lub rozmowę z osobą zakażoną. Wirus może również przetrwać na powierzchniach (np. klamkach, telefonach), dlatego w sezonie grypowym – poza szczepieniami profilaktycznymi - ważne jest częste mycie rąk i unikanie dotykania twarzy.
Grypa A rozwija się nagle i zwykle daje gwałtowne, bardzo dokuczliwe objawy. Do tych najczęściej występujących zaliczymy:
Objawy te zwykle utrzymują się od 5 do 7 dni. Wyjątek stanowi uczucie zmęczenia i osłabienia, które może dokuczać nawet przez kilka tygodni.
Grypę typu A leczy się głównie objawowo poprzez odpoczynek, nawadnianie organizmu i stosowanie leków przeciwgorączkowych. Bezwzględnie należy zostać w domu, a najlepiej w łóżku. W cięższych przypadkach (szczególnie u małych dzieci) lekarz może przepisać leki przeciwwirusowe dedykowane walce z wirusem grypy.
Tej chorobie można również zapobiegać poprzez szczepienia ochronne. Te nie gwarantują uniknięcia zarażenia, natomiast dają dużą szansę na złagodzenie przebiegu grypy.