Jak rozpoznać zapalenie węzłów chłonnych?

Marek Szydełko
26.01.2021

Zapalenie węzłów chłonnych jest bardzo nieprzyjemnym schorzeniem, którego większość z nas nie potrafi rozpoznać. Częściej cierpią na nie kobiety, dlatego sama powinnaś wiedzieć, jakie są objawy tej choroby i jak zareagować, gdy ją u siebie podejrzewasz. Garść przydatnych wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Czym jest zapalenie węzłów chłonnych?

Zapalenie węzłów chłonnych to nic innego, jak powiększenie węzłów wywołane przez infekcję – może to być infekcja wirusowa, bakteryjna, rzadziej grzybicza lub pasożytnicza. W niektórych przypadkach chorobę powodują inne czynniki, jak:

  • przyjmowanie niektórych leków,
  • odbyte szczepienie,
  • choroba autoimmunologiczna,
  • choroba nowotworowa (nowotwory bardzo często atakują węzły chłonne).

Powiększeniu mogą ulec węzły zlokalizowane w różnych częściach ciała, jednak najczęściej narzekamy na infekcje w odcinku szyjnym.

To warto wiedzieć

Węzły chłonne pełnią bardzo ważną funkcję w organizmie, stanowiąc barierę dla drobnoustrojów oraz ciał obcych. Produkują również przeciwciała, dlatego mają wpływ na funkcjonowanie całego układu odpornościowego.

Objawy zapalenia węzłów chłonnych

Najbardziej typowym objawem tej choroby jest powiększenie węzłów chłonnych. Możesz zauważyć zgrubienie na szyi, w okolicy uszu, które jest bolesne w dotyku. Pojawia się również ból, który może uniemożliwić Ci np. poruszanie szyją.

Do innych objawów zapalenia węzłów chłonnych zaliczamy:

  • zaczerwienienie skóry,
  • wysypkę,
  • ciepło w okolicy węzłów chłonnych,
  • gorączka,
  • zapalenie i ból gardła,
  • ogólne osłabienie.

Jak leczyć zapalenie węzłów chłonnych?

Metoda leczenia jest ściśle uzależniona od przyczyny choroby. Zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia z wirusowym zapaleniem węzłów chłonnych, które leczy się objawowo, czyli trzeba dużo odpoczywać, przyjmować płyny, stosować okłady chłodzące lub rozgrzewające, w zależności od tego, które przynoszą większą ulgę. Zapalenie powinno ustąpić w ciągu kilku dnia.

W poważniejszych przypadkach, gdy zapalenie węzłów chłonnych wywołała infekcja bakteryjna czy pasożytnicza, stosuje się leczenie antybiotykiem. Jeśli natomiast przyczyna nie jest jasna, pacjent jest poddawany szczegółowej diagnostyce m.in. w kierunku nowotworów czy chorób autoimmunologicznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.