Jak wykonać samobadanie piersi? Ta wiedza może Ci uratować życie!

Marek Szydełko
13.11.2018

Rak piersi jest zdecydowanie najczęstszym nowotworem występującym u Polek. Jedna na pięć kobiet, które słyszą złą diagnozę lekarską, dowiaduje się, że ognisko choroby znajduje się właśnie w obrębie piersi. Dzieje się tak pomimo ogromnego rozwoju diagnostyki i licznych programów, które mają zachęcać kobiety do wykonywania mammografii. Jeśli chcesz znacznie zwiększyć szansę na wczesne wykrycie tego nowotworu, powinnaś regularnie wykonywać samobadanie piersi. Nie jest to wcale trudne.

Jak często?

Samobadanie piersi należy wykonywać tak często, jak się tylko da. Aby uwiarygodnić jego wynik, powinnaś kontrolować swoje piersi zawsze w tej samej fazie cyklu, najlepiej kilka dni po miesiączce. Zachęcamy jednak do wykonywania samobadania nawet raz w tygodniu, najlepiej podczas brania prysznica czy kąpieli w wannie. Pomocne może być stanięcie przed lustrem.

Rada

Świetne efekty może przynieść badanie wykonane przez Twojego partnera. Poproś go, aby podczas pieszczot zwrócił uwagę, czy przypadkiem nie wyczuwa jakiegoś niepokojącego zgrubienia.

Samobadanie piersi nie jest wcale trudne

Sama najlepiej znasz swoje ciało, dlatego będzie Ci o wiele łatwiej wykryć ewentualne zmiany w obrębie piersi. Samobadanie nie powinno się ograniczać tylko do piersi i sutków – masuj ciało także w okolicach pach.

Podstawową metodą jest wolne przesuwanie palcami od obojczyka aż do dołu piersi. Rób to całą dłonią, nie spiesz się, skup się na tym, co wyczuwasz pod palcami. Może to być forma bardzo przyjemnego masażu.

Następnym krokiem jest skontrolowanie okolic sutków. Ponownie użyj palców i delikatnie naciskaj skórę w tym miejscu. Na koniec możesz jeszcze wykonać kilka okrężnych ruchów wokół sutków oraz ponownie przyjrzeć się okolicom pach.

Co zrobić, gdy wyczujesz zmianę?

Nie każde zgrubienie musi oczywiście oznaczać, że zachorowałaś na raka. Nie możesz jednak bagatelizować choćby najmniejszych zmian. Jeśli wyczułaś grudkę pod skórą, jak najszybciej zgłoś się na badanie mammograficzne. Możesz także w pierwszej kolejności udać się do swojego ginekologa, który wykona badanie USG i orzeknie, czy skierować Cię na szczegółową diagnostykę do szpitala.

Pamiętaj również, że o rozwoju nowotworu piersi mogą świadczyć inne objawy:

  • Obrzęk
  • Wyraźna dysproporcja w wielkości obu piersi
  • Zmiana kształtu piersi
  • Zmiana wyglądu sutka lub obu sutków
  • Powiększone węzły chłonne w obrębie pach

Każdy z tych objawów musi spotkać się z Twoją reakcją – powinnaś natychmiast umówić się na wizytę u lekarza. Przypominamy, że wcześnie wykryty rak piersi jest w 100% wyleczalny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie