Jak zmniejszyć ryzyko depresji poporodowej?

Krzysztof Jagielski
31.05.2023

Szacuje się, że nawet co piąta kobieta doświadczy lub już doświadczyła depresji poporodowej. To bardzo poważne zagrożenie dla zdrowia, nie tylko psychicznego, które w naszym kraju wciąż nagminnie się bagatelizuje. Wiele młodych mam usłyszało, że ma wziąć się w garść, przestać wydziwiać i zająć się dzieckiem. Depresja jednak to uniemożliwia. Jeśli właśnie spodziewasz się dziecka, to w naszym poradniku podpowiadamy, jak zmniejszyć ryzyko depresji poporodowej.

Miej wszystko zaplanowane

Dobry plan pozwala zredukować stres towarzyszący pierwszym dniom po porodzie. Gdy wiesz, co musisz robić, masz przygotowany dom, całą wyprawkę i wsparcie najbliższych, to będzie Ci o wiele łatwiej poradzić sobie z buzującymi emocjami po narodzinach dziecka.

Nie wmawiaj sobie, że musi być idealnie

To częsty błąd popełniany przez kobiety-perfekcjonistki. Nie, nie musisz być idealną matką, a już na pewno nie na początku. Nie sugeruj się tym, że np. każda matka powinna wykarmić dziecko piersią – jeśli masz problemy z laktacją, to skorzystaj z pomocy doradcy lub położnej, nie zadręczaj się tą myślą i nie daj sobie wmówić, że jest z Tobą coś nie tak.

Daj sobie czas na powrót do formy fizycznej

Po porodzie potrzebujesz sporo odpoczynku, dlatego nie wstydź się poprosić o pomoc np. mamę czy teściową. Masz prawo do snu i powrotu do formy w trudnym okresie połogu. Staraj się przy tym jak najwięcej ruszać, aby przyspieszyć regenerację organizmu.

Oczekuj zaangażowania ze strony ojca dziecka

Ojciec ma święty obowiązek pomagać Ci w opiece nad dzieckiem. Od tego jest też urlop ojcowski. Uzgodnij z partnerem, że weźmie urlop w okresie Twojego połogu i odciąży Cię w podstawowych zadaniach rodzicielskich – Ty w tym czasie będziesz mogła się wyspać, ugotować coś do jedzenia, zadbać o siebie, może nawet odwiedzić fryzjera czy kosmetyczkę.

Jak najszybciej zacznij wychodzić z domu

To, że jesteś świeżo upieczoną mamą wcale nie oznacza, że musisz zamknąć się z dzieckiem w czterech ścianach. Jak tylko poczujesz się lepiej od razu zaplanuj pierwsze spacery z maleństwem – nie trzeba z tym zwlekać. Wychodź też sama, spotykaj się z ludźmi, korzystając z zaangażowania ojca dziecka. To bardzo pozytywnie wpłynie na Twoją psychikę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie