Większość kobiet słyszała o mięśniach Kegla, ale wciąż niewiele Polek decyduje się na ich regularnego ćwiczenie. Tymczasem właśnie mięśnie Kegla odpowiadają m.in. za jakość współżycia, ale przede wszystkim mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo naturalnego porodu. Sprawdź, jak ćwiczyć mięśnie Kegla w domu!
Mięśnie Kegla znajdują się pod miednicą i odpowiadają za jej podtrzymanie. Mają także bezpośredni wpływ na funkcjonowanie macicy oraz pęcherza moczowego. Zwiotczałe, słabe mięśnie Kegla są przyczyną wielu nieprzyjemnych problemów kobiecych, w tym nietrzymania moczu oraz niskiej satysfakcji z pożycia intymnego.
Mięśnie Kegla można wyczuć podczas próby zatrzymania strumienia moczu. Jeśli Ci się to uda, wówczas możesz przyjąć, że Twoje mięśnie są dość silne. Nie oznacza to jednak wcale, że możesz zapomnieć o ćwiczeniach – nieużywane mięśnie Kegla szybko tracą formę, szczególnie w czasie ciąży.
Najważniejszą rolę mięśnie Kegla mają do odegrania podczas porodu. Jeśli są mocne i dobrze wyćwiczone, wówczas kobieta może uniknąć bolesnego nacięcia krocza lub wręcz jego pęknięcia. Sam poród naturalny również przebiega znacznie łatwiej i mniej boleśnie.
Pamiętaj
Jeśli Twoje mięśnie Kegla są słabe, to po porodzie staną się jeszcze bardziej zwiotczałe. Przykrym efektem będzie obniżenie narządów rodnych, co ma bezpośredni wpływ na problem nietrzymania moczu. Spadnie też jakość współżycia.
Podstawowym ćwiczeniem wzmacniającym mięśnie Kegla jest wstrzymywanie moczu, ale wyłącznie na sucho – nie możesz tego robić podczas korzystania z toalety, ponieważ jest to prosta droga do nabawienia się zapalenia dróg moczowych. Dlatego ćwiczenie wykonuj wtedy, gdy Ci się „nie chce”.
Zapamiętaj
Spięcie mięśni Kegla powinno następować w krótkich odstępach: po około sekundzie zwalniaj ucisk i powtarzaj ćwiczenie kilkanaście razy. Wystarczą 2-3 takie sesje w ciągu dnia, np. podczas siedzenia przy biurku.
Mięśnie Kegla warto ćwiczyć na co dzień, a szczególnie przed planowanym zajściem w ciążę lub w sytuacji, gdy oboje z partnerem narzekacie na jakość pożycia intymnego. Co, jeśli już jesteś w ciąży? Wówczas chęć podjęcia ćwiczeń skonsultuj z lekarzem prowadzącym, ponieważ istnieją przeciwwskazania (np. zagrożona ciąża) do ich wykonywania w tym stanie.
Po urodzeniu dziecka nadal wykonuj to proste ćwiczenie, co pozwoli Twoim narządom rodnym szybko wrócić do formy, uchroni Cię przed problemem nietrzymania moczu i zagwarantuje, że współżycie będzie dla Ciebie przyjemnością.