Najczęstsze problemy ginekologiczne Polek

Mateusz Nowak
29.06.2015

Ginekolog jest jednym ze specjalistów, którego każda kobieta powinna odwiedzać regularnie. Nie tylko w momencie, kiedy coś złego dzieje się z jej organizmem, ale także w celach profilaktycznych. Czy wiesz z jakimi problemami i zaburzeniami kobiety najczęściej zgłaszają się do ginekologa?

Ginekolog - specjalista od zdrowia kobiety

Lekarz ginekolog powinien towarzyszyć kobiecie w każdej fazie jej życia i rozwoju. Jego zadaniem jest nie tylko diagnozowanie schorzeń i wprowadzanie skutecznych terapii, ale także prowadzenie działań profilaktycznych i udzielanie porad medycznych.

Z czym jednak kojarzy się ten zawód? Przede wszystkim z udzielaniem informacji na temat antykoncepcji, wykonywaniem badań takich jak usg ginekologiczne czy cytologia oraz opieką podczas ciąży. W rzeczywistości spektrum problemów, którymi zajmuje się ten specjalista jest o wiele szersze. Warto wiedzieć, co najczęściej jest powodem do niepokoju wśród kobiet i sprawdzić, czy problem ten dotyczy także i nas. Jak mówi dr Rzepka z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Estetycznej z Sulechowa, koło Zielonej Góry:

Do ginekologa warto zwracać się z każdą, nawet najmniejszą nieprawidłowością w funkcjonowaniu organizmu. Być może dzięki temu uda się wcześniej rozpoznać problem i usunąć go całkowicie, unikając jednocześnie wielu miesięcy niepokoju, bólu czy dyskomfortu.

Zaburzenia miesiączkowania

Zaburzenia miesiączkowania to problem dotyczący kobiet w każdym wieku - od nastolatek, aż po osoby po 40 roku życia. O pojawieniu się tego problemu mówimy wówczas, jeśli spełniony jest jeden z kilku warunków:

 

  • występuje całkowity zanik miesiączek,

  • krwawienie występuje rzadko (przerwy powyżej 35 dni) lub często (przerwy mniejsze niż 22 dni),

  • skąpe lub obfite krwawienie,

  • plamienia międzymiesiączkowe,

  • bolesne miesiączki.

Przyczyn tego problemu może być bardzo wiele, począwszy od ciąży, aż przez zaburzenia hormonalne, mięśniaki macicy, infekcje, na chorobach nowotworowych kończąc. W celu określenia źródła zaburzeń i wdrożenia właściwej terapii lekarz musi wykonać dodatkowe badania, takie jak usg, cytologię czy badania hormonalne. Kobieta ma prawo domagać się dalszej diagnostyki.

Infekcje intymne

Infekcje intymne to kolejny problem, z którymi kobiety zgłaszają się do specjalisty. Zwykle następuje to wówczas, kiedy dolegliwości z tym związane występują bardzo długo lub mają silny i szkodliwy wpływ na samopoczucie kobiety. Powodem do niepokoju powinny być upławy, zaburzenia miesiączkowania, zaczerwienienie okolic intymnych, ból i pieczenie podczas oddawania moczu czy współżycia, a także dyskomfort odczuwany podczas codziennych czynności.

Rozróżnia się infekcje bakteryjne, grzybicze czy wirusowe. W celu rozwiązania tego problemu najczęściej stosuje się lekoterapię, która daje zadowalające i szybkie efekty. Ważne, aby wdrożyć ją odpowiednio wcześnie, a nie czekać do momentu, aż infekcja rozwinie się na tyle mocno, żeby konieczna była antybiotykoterapia.

Bolesne miesiączki i PSM

PSM, czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz bolesne miesiączki to jeden z najczęstszych problemów ginekologicznych młodych dziewcząt i kobiet, które jeszcze nie rodziły. Ustalenie źródeł silnego bólu, który paraliżuje i nie pozwala na normalne, codzienne funkcjonowanie jest trudny – często stwierdza się brak wyraźnego powodu występowania tego rodzaju dolegliwości.

Osoba zgłaszająca się z takim problemem do ginekologa powinna oczekiwać i wymagać wykonania dokładniejszych badań, których podstawą jest badanie ginekologiczne oraz usg przezpochwowe. Ponadto w zaleceniach lekarskich może pojawić się wykonanie cytologii i badań krwi, z uwzględnieniem poziomu hormonów płciowych.

Jak zaznacza wielu lekarzy ginekologów bolesny okres może ustępować samoistnie, po urodzeniu pierwszego dziecka, jednak równie dobrze może być to objaw poważniejszych chorób, takich jak endometrioza, PCOS, czy mięśniaki macicy. W związku z tym także i ten problem powinien być konsultowany ze specjalistą, szczególnie jeśli objawy są silne i trwają długo.

Więcej informacji na stronie: http://www.rzepka.lek-med.pl/o-nas.html

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie