Neuralgia międzyżebrowa – co ją powoduje?

Jerzy Biernacki
06.06.2023

Neuralgia międzyżebrowa jest jednym z najczęstszych tzw. nerwobólów. Mówimy tutaj o bólu neuropatycznym, o nie do końca ujawnionej przyczynie, który najczęściej ma związek z jakimś problemem w obrębie kręgosłupa. Na neuralgię międzyżebrową szczególnie często uskarżają się kobiety. Co może ją powodować? Sprawdź to w naszym poradniku.

Najczęstsze przyczyny neuralgii międzyżebrowej

Do tych klasycznych przyczyn nerwobólu odczuwanego w okolicy żeber możemy zaliczyć:

  • Urazy mechaniczne (np. wskutek wypadku komunikacyjnego);
  • Półpasiec;
  • Przewlekły stres;
  • Długotrwały kaszel, który prowadzi do drażnienia korzeni nerwów międzyżebrowych;
  • Zabieg operacyjny w obrębie klatki piersiowej;
  • Zmiany fizjologiczne spowodowane ciążą – dokładnie chodzi o poszerzenie klatki piersiowej;

Co robić, gdy podejrzewasz neuralgię międzyżebrową?

Przede wszystkim nie powinnaś tego bagatelizować. Ból w okolicy żeber może wskazywać na wiele różnych problemów zdrowotnych, włącznie z zawałem serca! Dlatego od razu zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu lub – gdy ból jest wyjątkowo silny, pojawia się kołatanie serca, potliwość i niepokój – na SOR.

W ramach diagnostyki nerwobólu w okolicy żeber wykorzystuje się standardowe badania obrazowe, na czele z RTG i USG. Jeśli lekarz podejrzewa problemy z sercem, to przeprowadzone zostanie badanie EKG.

Leczenie neuralgii międzyżebrowej

Najważniejsze jest tutaj usunięcie przyczyny bólu, którą najczęściej okazuje się jakiś uraz ortopedyczny. Zalecana jest przede wszystkim rehabilitacja prowadzona przez doświadczonego fizjoterapeutę. Niezbędne jest również wzmocnienie mięśni międzyżebrowych, co wymaga m.in. ćwiczeń w domu i docelowo na siłowni.

Jeśli ból jest bardzo silny i nie odpuszcza przez dłuższy czas, to wskazane może być przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie