„Dziewczyna, kobieta, inna” Bernardine Evaristo. Pozycja obowiązkowa (nie tylko) dla kobiet!

Mateusz Nowak
01.03.2021

Jak dobrze wykorzystać czas społecznej izolacji? Oczywiście czytając książki! Właśnie teraz warto nadrabiać czytelnicze zaległości, zwłaszcza, że obrodziło nam godnymi uwagi tytułami. Na wczesnowiosenne wieczory szczególnie polecamy najnowszą powieść w dorobku Bernardine Evaristo. Jej książka „Dziewczyna, kobieta, inna” już została okrzyknięta wielkim hitem rynku wydawniczego i nie ma w tym żadnej przesady. Dlaczego warto sięgnąć po tę powieść?

Deszcz nagród mówi sam za siebie

Na pewno znasz to uczucie, gdy masz ochotę przeczytać świetną książkę, ale nie bardzo orientujesz się w wydawniczych nowościach. W takiej sytuacji dobrze jest kierować się rekomendacjami i recenzjami – a te są niezwykle wręcz przychylne książce Bernardine Evaristo.

„Dziewczyna, kobieta, inna” została okrzyknięta książką dekady wg „Sunday Times” i „Guardiana”. Otrzymała tytuł książki roku w plebiscytach takich szanowanych mediów, jak m.in. „Time”, „Washington Post”, „New Yorker” czy „Kirkus Reviews”. Samej autorce natomiast przyznano jedno z najbardziej zaszczytnych wyróżnień w dziedzinie literatury, czyli Nagrodę Bookera za 2019 rok (tę samą, którą przed Nagrodą Nobla otrzymała Olga Tokarczuk).

Fascynująca fabuła

Książka „Dziewczyna, kobieta, inna” zabiera nas w wędrówkę po Wielkiej Brytanii, ale tej mniej znanej, o której nie przeczytasz w przewodnikach czy na portalach podróżniczych. Przemierzymy UK od Newcastle po Cornwall. Autorka prezentuje nam brytyjską rzeczywistość na przestrzeni wieków, aż do czasów współczesnych.

Powieść, jak się pewnie domyślasz, traktuje o kobietach. Poznasz dwanaście znakomicie narysowanych postaci, które szukają w swoim życiu tego, za czym goni większość z nas: miłości, spełnienia, rodziny, nadziei czy celu.

Bohaterki powieści są przedstawicielkami wszystkich warstw społecznych. Mamy tutaj bankierkę, nauczycielkę, artystkę, sprzątaczkę czy gospodynię domową. Dzieli je pozycja zawodowa, relacje z bliskimi, stan posiadania, nawet wiek. Łączy natomiast to, że jak miliony kobiet na całym świecie muszą walczyć ze stereotypami lub nie dać się w nie wtłoczyć. Walczą o siebie, swoje uczucia, szczęście, ale też zmagają z prozą życia – czasami brutalną.

Nie zdradzimy fabularnych szczegółów, ponieważ tę książkę po prostu trzeba przeczytać. Na ponad 490 stronach znajdziesz i rozrywkę, i wzruszenia, i silne emocje. To wciągająca, mądra lektura, która wypełni Ci kilka wieczorów. Najlepiej z kubkiem aromatycznej herbaty czy kieliszkiem wina w dłoni.

Książka – „Dziewczyna, kobieta, inna” TWARDA OPRAWA jest dostępna na wydajenamsie.pl. Wysyłka zamówionych egzemplarzy rozpocznie się 18 marca.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.