Oświetlenie do domu - jak wybrać lampy i inne jego elementy?

Mateusz Nowak
28.03.2023

Oświetlenie domu to sztuka, szczególnie jeżeli zależy nam nie tylko na efektowności, ale i na funkcjonalności. Jak wybrać najlepsze lampy ze szkła i jak dobrać do nich odpowiednie żarówki?

1. Oświetlenie do domu - od czego zacząć?

2. Najważniejsze rodzaje oświetlenia do domu

3. Lampy Brokis - najciekawsze rodzaje

4. Na co zwrócić uwagę w pomieszczeniach funkcyjnych domu?

5. O czym jeszcze pamiętać wybierając oświetlenie do domu?

Oświetlenie do domu - od czego zacząć?

Światło w domu to bardzo ważny element wyposażenia. Jego zadaniem jest nie tylko zapewnienie wnętrzom eleganckiego wyglądu wieczorem, ale także umożliwienie nam wykonywania różnych codziennych czynności po zmroku i nie tylko. Z tego powodu na światło w domu powinniśmy patrzeć przede wszystkim przez pryzmat praktyczności - choć nie oznacza to, że mamy całkowicie zrezygnować z elementu dekoracyjnego. Obiekty takie, jak lampy, podświetlany sufit, lampki stołowe i nocne jak najbardziej mogą stanowić ładny i elegancki element wnętrza. Nie powinniśmy jednak przedkładać go nad funkcjonalność, ponieważ w innym wypadku korzystanie ze sprzętu może okazać się wyjątkowo utrudnione i niekomfortowe.

Najważniejsze rodzaje oświetlenia do dom

Wielu projektantów wnętrz wyróżnia kilka odmian oświetlenia domowego. Dla naszej własnej wygody powinniśmy skupić się na trzech najistotniejszych. Zaliczamy do nich kolejno:

  • oświetlenie główne: jest to główne źródło światła w każdym pomieszczeniu i zazwyczaj przyjmuje formę lampy wiszącej lub naściennej. Jego zadaniem jest równomierne rozprowadzenie światła po całej powierzchni pokoju. Z drugiej strony nie powinno być zbyt intensywne, aby nie wywoływało u nas bólu oczu. Zwykle żarówki montowane w lampach wiszących mają moc około 500 lumenów;
  • oświetlenie punktowe: jego zadaniem jest precyzyjne doświetlenie konkretnej przestrzeni, jak na przykład biurko, fotel do czytania czy blat kuchni. Z jego pomocą możemy wykonywać bardziej precyzyjne zadania, a zwykle zostaje ono tak umieszczone, aby nie raziło nas w oczy. Ponieważ oświetlenie punktowe ma za zadanie wspierać nas przy bardziej wymagających czynnościach, powinno być też bardziej intensywne - powyżej 500 lumenów;
  • oświetlenie nastrojowe: jego zadaniem jest, jak nazwa wskazuje, zapewnienie nam odpowiedniego nastroju. W nowoczesnych wnętrzach oświetlenie tego typu jest często wyrażone w formie podświetlonego podwieszanego sufitu lub niewielkich lampek umieszczonych tuż nad podłogą. Możemy wykorzystać je nie tylko do relaksu ale też do poruszania się po domu wieczorem, gdy inni domownicy już śpią. Oświetlenie nastrojowe często też ma różne kolory, które mają dodać głębi atmosfery przy okazji korzystania z niego.

Lampy Brokis - najciekawsze rodzaje

Wybierając lampy powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich parametry oraz rodzaj wykorzystywanych żarówek, ale również na ogólny wygląd oraz to, czy wpisują się w wystrój naszego mieszkania lub domu. Przykładowo model vibia flamingo będzie świetną opcją do każdego nowoczesnego wnętrza, szczególnie gdy poszukujemy niecodziennej formy i subtelnego piękna. Jeżeli możemy sobie na to pozwolić, warto szukać inspiracji wśród marek popularnych na całym świecie - pamiętajmy, że to, jakie światło lampa lub kinkiet nam dają zależy nie tylko od samej żarówki, jak i również od tego, w jaki sposób jest ona obudowana. Produkty marki Brokis posiadają niecodzienny, intrygujący design, który zamienia produkt ściśle użytkowy w niewielkie dzieło sztuki, cieszące nas zarówno pod względem komfortu użytkowania, jak i pod względem estetycznego wykonania i unikalnego wyglądu.

Na co zwrócić uwagę w pomieszczeniach funkcyjnych domu?

Jeżeli interesują nas unikalne rozwiązania oświetleniowe, to kuchnia oraz łazienka są bardzo dobrymi miejscami, gdzie warto testować nowe pomysły i produkty. Obydwa te pomieszczenia służą nam nie tylko do relaksu, ale również pełnią ściśle określone funkcje. Z tego powodu ich oświetlenie powinno być dopasowane do właściwej roli. W przypadku kuchni najważniejszym jest, aby wszelkie miejsca, w których pracujemy z ostrymi czy gorącymi narzędziami zostały odpowiednio doświetlone - zapewnia nam to nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo pracy. Z kolei w przypadku łazienki szczególnie istotne są okolice lustra. Powinniśmy być w stanie bez problemu ogolić się, wykonać precyzyjny makijaż czy też założyć i zdjąć soczewki. Oświetlenie w tym miejscu musi być więc dostatecznie jasne, a jednocześnie umieszczone w taki sposób, aby nie raziło nas w oczy.

O czym jeszcze pamiętać wybierając oświetlenie do domu?

Wybierając lampy i inne elementy oświetlenia warto skupić się nie tylko na ich parametrach, ale i designie. Przedmioty wykonane z wykorzystaniem niezwykłego kunsztu i najlepszych materiałów zawsze będą cieszyć nasze oko, szczególnie jeżeli mają z nami zostać przez długi czas. Z tego powodu nie warto oszczędzać ani na samych lampach, ani na żarówkach - ich jakość warunkuje naszą późniejszą łatwość korzystania z różnych stref naszego domu.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie