Upławy w ciąży: czy powinny Cię martwić?

Mateusz Nowak
24.03.2021

Większość kobiet spodziewających się dziecka jest bardzo wyczulona na różne niepokojące objawy, zwłaszcza te mogące świadczyć o jakimś problemie ginekologicznym. Do tej kategorii śmiało zaliczymy upławy. Choć nie są one niczym niezwykłym w ciąży i wcale nie muszą oznaczać stanu chorobowego, to nie należy ich też całkowicie lekceważyć. Najważniejsze jest dokładne obserwowanie swojego ciała i zgłoszenie się do lekarza, gdy tylko kolor i konsystencja upławów zaczną Cię niepokoić.

Prawidłowa wydzielina z pochwy w czasie ciąży

Nawet dość intensywne upławy w okresie ciąży nie są powodem do niepokoju, jeśli tylko mają przezroczystą lub mleczną barwę, normalną konsystencję oraz nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. Na pewno znasz swój organizm na tyle, by umieć to ocenić we własnym zakresie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, po prostu umów się na wizytę u swojego ginekologa – czasami lepiej dmuchać na zimne.

Powodem, dla którego powinnaś jak najszybciej zgłosić się do ginekologa, jest natomiast zmiana koloru, konsystencji oraz zapachu wydzieliny. W zależności od tych objawów może to wskazywać na różne zmiany chorobowe. Wskazaniem do konsultacji z lekarzem jest również bardzo intensywna produkcja wydzieliny.

Rada

W ciąży nie musisz rezygnować z wkładek higienicznych, które zapewnią Ci wysoki komfort pomimo upławów – również tych prawidłowych.

Niepokojące upławy

Jeśli z Twojej pochwy wydobywa się wydzielina o białym kolorze, która konsystencją przypomina twarożek, to prawdopodobnie przechodzić infekcję grzybiczą (zakażenie drożdżakami). Jest to pospolita przypadłość, szczególnie u kobiet w ciąży. Dodatkowo możesz odczuwać swędzenie i pieczenie, a także ból w trakcie seksu – jeśli nadal go uprawiasz.

Bardziej niepokojące są upławy w kolorze szarości, które dodatkowo wydzielają rybny zapach. Wskazuje to na infekcję bakteryjną. Należy to pilnie skonsultować z ginekologiem, który przepisze Ci odpowiedni preparat, bezpieczny dla dziecka.

Natychmiast zgłoś się do lekarza, jeśli Twoje upławy mają barwę czerwoną. Krwawienie z pochwy może wskazywać na problemy z płodem, choć w grę wchodzi także kilka innych przyczyn. Nie wertuj Internetu tylko od razu łap za słuchawkę i dzwoń do ginekologa.

O zakażeniu chorobą weneryczną, na przykład chlamydią czy rzęsistkowicą, świadczą natomiast upławy w kolorze zielonym lub żółtym – taki stan również wymaga pilnej diagnostyki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.